reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

bill gates

Bill Gates’ten korkutucu açıklama: “Gelecek salgın 30 milyon kişiyi öldürebilir” [Video]

Massachusetts Medical Society ve New England Journal of Medicine’ın düzenlediği salgınlarla ilgili panele katılan Bill Gates, korkutucu açıklamalara imza attı.

Advertisement

Genellikle yaptığı pozitif ve iyimser açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen Bill Gates, bu kez benzer bir tutumda bulunamadığı salgın hastalıklar açıklamasıyla öne çıkıyor. “Dünyanın üzerinde pek de ilerleme kaydedemediği bir alan var. O da salgınlara karşı hazırlıklı olma.” diyen Gates, gelecek tehlikelere karşı insanları uyarıyor. Gates, Institute for Disease Modeling iş birliğiyle oluşturulmuş bir simülasyonu da göstermeyi ihmal etmedi. Söz konusu simülasyona göre “yeni bir grip salgını” 6 ayda 30 milyon kişiyi öldürebilir. Hazırlanan videoda 1918’de 50 milyon kişiyi öldüren grip salgını gibi bir tür baz alınarak simülasyon oluşturulmuş. Salgına sebep olacak yeni virüsün SARS ve MERS virüsleri gibi salgınla beraber ilk kez karşılaşacağımız cinsten olacağı kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tehlike dikkate alınmıyor

Gates, “Dünyanın dört bir yanındaki devletlere 30 milyon insanı öldürebilecek bir silahın yapım aşamasında olduğundan bahsettiğinizde, tehlikeye karşı acil durum protokolü uygulanır. Biyolojik tehlikelerde ise bu ‘aciliyet’ eksik. Dünyanın salgınlara karşı adeta ciddi bir savaşa hazırlanıyormuş gibi hazırlanması gerekiyor.” diyor. Gates, korkutucu bir açıklama yapsa da iyimserliğini korumaya devam ediyor ve bir sonraki salgın için yeterli bir hazırlığın yapılabileceğine inandığını söylüyor. Günümüzde hastalıkla savaşma konusunda büyük yol katedildiği bir gerçek. Çok daha güçlü ilaçlarla salgınların önüne geçme konusunda daha başarılı bir performans sergileniyor. Ancak salgına sebep olan hastalığı tespit etme konusunda yeterli ivme yakalanmadığı belirtiliyor ki bu aşama bildiğiniz gibi tedavinin oluşturulması için ana noktayı önünüze sunuyor. Melinda Gates dünya çapında yaşanacak bir salgının insanlık karşısındaki en büyük tehdit olduğunu belirtiyor.

Video