reklamı kapat

POPÜLER

koronavirüs

Koronavirüs önleme konusunda planlanan telefon takip süreci

Koronavirüs salgını üzücü ve korkutucu şekilde büyüyor. Türkiye’de de maalesef bir ölüme neden olan bu salgın için telefon tarafında önemli bir çalışma var.

Tüm dünyayı saran koronavirüs, bazı bölgelerde kontrolden çıkmaya başlamış durumda. Türkiye dahil birçok ülkenin çok büyük önlemler aldığı bu virüs için ABD merkezli önemli bir plan ortaya çıkmış durumda. Söylendiği kadarıyla ABD yetkilileri Facebook, Google ve diğer büyük teknoloji firmaları ile salgını önlemeye yönelik görüşmeler yapıyor. Bu görüşmelerin arkasında ise söylendiği kadarıyla akıllı telefonlar üstünden kişilerin konumlarını takip etmek yer alıyor. Bunun arkasındaki amaç şu an tam olarak bilinmiyor. Ancak firmaların ve devletin süreç ile kişilerin birbirlerine yeterli güvenli mesafede olup olmadığına bakacağı aktarılıyor. Aynı zamanda bu takip üstünden büyük kalabalıkların oluşması da hızlıca önlenecek deniyor. Süreçte toplanacak konum verilerinin anonim olarak yapılacağı yani gizliliğin korunacağını aktaran kaynaklar, şimdilik koronavirüs odaklı süreç hakkında detaylı bilgiler vermiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs salgını için her önlem büyük önem arz ediyor

Şimdilik yukarıdaki sürecin ne zaman devreye alınıp alınmayacağı da bilinmiyor. Sadece ABD için düşünülen süreç, genel olarak çok uygulanabilir gibi görünmüyor. Ancak yine de pandemi haline gelen virüsün yayılmasını engelleme gerçekten hayati önem taşıyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun yeni akıllı telefonu ile tanışın