reklamı kapat

POPÜLER

Oyak Renault

Sektör tepetaklak; Koronavirüs ABD otomotiv pazarını çökertti!

Tüm dünyayı saran koronavirüs salgını, Amerika Birleşik Devletlerin’deki etkisini git gide artıyor. Hal böyle otomotiv sektörü de büyük bir dar boğaza giriyor.

Koronavirüs hemen hemen her ülkede görülen korkutucu bir salgın haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre pandemi ilan edilen salgın 487.451 kişiye buluşarak 22.026 can aldı. Hal böyle olunca Çin’den Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika’ya kadar tüm coğrafyalarda bulunan şirketler bir dizi önlemler aldı. Bu önlemlerin başında üretimlerini kısmak veya durdurmak geliyor. Bunun iki sebebi var. Birincisi salgının yayılma hızını düşürmek, ikincisi ise azalan talep doğrultusunda şirketlerini korumak. Örneğin, koronavirüs son günlerde özellikle ABD’de oldukça etkin. Kapatılan otomobil bayileri ve servisleri birbirini izliyor. Durum böyle olunca sektör için de bilanço ağır oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs, otomotiv pazarının bütçesini yüzde 75 düşürebilir!

ABD’de otomotiv sektörü hakkında yapılan bir araştırmaya göre, şirketlerin faaliyetlerini durdurması ile birlikte satışlar yüzde 80 oranında düştü. Uzmanlar bu sürecin daha da uzaması halinde şirketlerin bütçelerinin yüzde 75 oranında azalabileceği konusunda uyarıyor. Çözüm olarak ise Çin’de de yapılan online araç satış ve teslimatları gündeme getiriliyor. Araştırmayı yapan şirketin Başkan Yardımcısı Tyson Jominy, Fabrika ve bayi kapatma gibi önlemlerin, önümüzdeki günlerde etkisini daha çok hissettireceğini ve satışlarda yüzde 80 azalma yaratacağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

2020 Renault Captur tanıtıldı! işte öne çıkan özellikler