reklamı kapat

POPÜLER

otomobil fabrikaları

Koronavirüs önlemleri Türk otomotiv sektörünü nasıl etkileyecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Koronavirüs karşıtı önlem paketi kapsamında açıklanan destek paketi Türk otomotiv sektörünü nasıl ekilecek?

Koronavirüs yarattığı sağlık endişeleri kadar ekonomik açıdan da tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de endişe yarattı. İş yerlerini kapatan veya sınırlı olarak çalıştıran üreticiler finansal olarak çöküş endişesi yaşamaya başlamıştı. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de bir ekonomik destek paketinin yürürlüğe girmesi bekleniyordu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılanan destek paketi ile Türk otomotiv sektörü de derin bir nefes aldı. KDV tevkifatı ve SGK primleri gibi vergilerin haziran ayına kadar olan ödemelerinin 6 ay ertelenmesi sektörde olumlu karşılandı. Alınan önlemlere rağmen talebin düşmesinin etkilerini ise önümüzdeki aylarda göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs karşıtı ekonomik destek paketi otomotiv sektörüne iyi gelecek

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, konu ilgili,  “Sektörün önündeki en büyük sıkıntı istihdamın nasıl korunacağı yönündeydi. Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemelerinin altışar ay ertelenmesi, sektöre ciddi manada destek olur. Bunlar personelin korunması için önemli. Bir de Kredi Garanti Fonu’nun da nakit akışı bozulduğunda devreye girmesi bizler için önemli fırsatlar… Dolayısıyla yine el birliğiyle bu işin altında da hep birlikte çıkarız. Hükumetimize de bu adımlardan dolayı teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

Devrimsel özellikleriyle yeni 2008 ile tanışın