reklamı kapat

POPÜLER

Erdoğan fiber internet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fiber internet açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen MÜSİAD Vizyonerler Zirvesi’ne katıldı ve fiber internet ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki senedir bir düzenlenen Vizyonerler Zirvesi kaldığı yerden devam ediyor. Bu sene etkinlik teması olarak Dijital Gelecek seçildi. Yapılan açıklamalar ise oldukça ilgi çekici. Önce Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç e-Devlet bağlantılı enteresan veriler açıkladı. Vatandaşlara internet üzerinden hizmet verme amacı edinen bu platformun ilk senesinde 5 bin kişi tarafından kullanıldığını, bu sene ise bu rakamın 1 milyara ulaştığını açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MÜSİAD Vizyonerler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Türkiye’nin dijitalleşme konusunda attığı adımları ele aldı. Pek çok farklı konuya değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan 5G teknolojisinin önemine ve bu teknolojinin kullanılabilmesi için fiber altyapının gerekliliğine de değindi. Türkiye’nin bu alanda geri kalmaması gerektiğine inandığını ifade etti.

Fiber internet uyarısı

“Fiber hat uzunluğumuz 81 bin kilometreydi bugün 364 bin kilometreyi geçtik. Fiber hat konusunda yavaş gittiğimizi görüyoruz. Firmalarımız bu konuda daha fazla yatırım yapmalı. Aksi takdirde G5 teknolojisini etkin kullanamayız. Fiber hat konusunda engel çıkaran karşısında bizzat şahsımı bulacaklarını bilmeliler. Eksiklilerimiz olmakla birlikte dijital dünyayı yakalama konusundaki kararlılığımız tamdır. 2022 yılında yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı devreye almış olacağız.”

Bu dikkat çekici açıklamanın ardından Serbest Telekomünikasyon İşletmeleri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fiber altyapı odaklı açıklamalarının umut vadettiğini ifade etti.