reklamı kapat

POPÜLER

Huawei yasağı hakkında İspanya Savunma Bakanlığı

İspanya Savunma Bakanlığı’ndan şaşırtan Huawei hamlesi

İspanya Savunma Bakanlığı’ndan gerçekten beklenmedik bir Huawei hamlesi geldi. Şirket kilit noktaların dışına alınmış durumda.

Huawei için uzun süredir ABD’li yetkililer tarafından ulusal güvenliğe risk oluşturuyor tarzında açıklamalar yapıyor. Burada firma ürettiği ağ ekipmanları ile Çin’e bilgi sızdırmak ile suçlanıyor. Ancak biliyorsunuz bunların hiçbiri açık ve net kanıtlar ile ispatlanmış ya da kamuoyunun karşısına çıkarılmış değil. Sürekli olarak firmaya yönelik suçlayıcı “iddialar” yöneltiliyor ancak bunlara rağmen Huawei 170 farklı ülkeye iş yapmayı sürdürüyor. Firmaya yönelik kötü adımlardan birisi daha karşımızda bulunuyor. Çünkü kısa süre önce İspanya Savunma Bakanlığı veri sunucularındaki tüm Huawei üretimi cihazları yasakladıklarını açıkladı. Bunun arkasında Huawei’nin ürettiği cihazların “hassas verilere” erişim sağladığı gerekçesi yer alıyor. Bu arada konulan yasağın sadece ana sunucuları kapsadığı aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla İspanya Savunma Bakanlığı çalışanları halen varsa Huawei’nin akıllı telefonlarını aktif olarak kullanmaya devam edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei yasağı hakkında İspanya Savunma Bakanlığı net konuşmuyor

Burada ABD’de olduğu gibi yine net bilgiler bulunmuyor. Bir sunucu sistemindeki ekipmanların “verilere erişebiliyor olmasının” kötü gösteriliyor olması da garip duruyor. Sunucunun ya da kurulan sistemin çalışması için belirli verilerin elbette ekipmanlar tarafından erişilebiliyor olması gerekiyor. Hassas verilere erişimin kapatılması varken donanımın yasaklanmasına da tam anlam verilemiyor. Süreç hakkında yakında daha detaylı bilgilerin çıkacağını düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir

Tesla’nın yeni aşırı fütüristik aracı