reklamı kapat

POPÜLER

Eurofighter Typhoon

40 yeni F-16’ya rağmen Eurofighter Typhoon halen masada

Türkiye’nin 40 yeni F-16’ya rağmen Eurofighter Typhoon düşüncesini halen canlı tuttuğu gelen yeni bilgiler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz aylarda burada aktarıldığı kadarıyla Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler F-35 uçağı alımına taraftar olmadığını belirterek, “ABD’de bile uçuşu kesilmiş durumda, İsrail uçuramıyor. Avrupa’da birçok ülkede çözülemeyen aksaklıklar var. F-35 almalı mıyız, yerli uçağımızı kullanmalı mıyız, bunu düşünmeliyiz. Benim şahsi görüşüm, alma taraftarı değilim” demişti. O zaman AB’den 40 tane Eurofighter Typhoon savaş uçağı alacaklarını belirten Bakan Güler, Almanya’nın buna karşı çıktığını Fransa-İspanya’nın da “Biz ikna ederiz” sözü verdiğini kaydetti. Uzun zamandır birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılan Eurofighter Typhoon savaş uçağı, TSK tarafından bir F-35 alternatifi olarak görülüyordu. Burada belirtildiği kadarıyla, “Elimizdeki muharip uçakların şu anda yükümlü olduğumuz görevleri karşılayıp karşılamayacağına dair bir soru vardı. Elimizdeki uçaklarımız F-16’larımız ve F-4’lerimiz bizim yapacağımız görevler için yeterlidir” diyen Bakan Güler konuşmasına şöyle devam etmişti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Biz tabii ki ileriye bakıyoruz, başlangıçta F-35’e müracaat etmiştik. Bakın F-35’te birtakım problemler çıktı. Onun da alternatiflerini çalışıyoruz. Block-70 denen Viper uçaklarıyla 40 taneyi hazır alacağız, 79 taneyi de kendi TUSAŞ fabrikamızda biz yapacağız. Eurofighter’larla ilgili çalışmamız var. İngiltere ve İspanya’yla görüşüyoruz. Hem İngiltere hem İspanya evet diyor, Almanya’yı ikna etmeye çalışıyorlar. Onlar çalışıyor biz çalışmıyoruz. Olursa oradan da 40 tane Eurofighter almayı planlıyoruz.

Ama bizim için asıl olan 2 tane uçağımız var. Hürjet’imiz var; eğitim uçağımız olacak aynı zamanda bir muharip uçak olacak. Asıl hedefimiz KAAN, milli muharip uçağımız; bu yılın sonunda ilk uçuşunu yapacak. Bu beşinci nesil bir uçak bugün başladık yarın da bunu bitireceğiz öbür gün de piste çekeceğiz diye bir kaide yok. 2028’de yerli motoru vereceğiz. En geç 2031-2032 kendi motorumuzla uçuyor olacak.” 

Geçtiğimiz günlerde ABD’de verilen onay sonrasında ise Eurofighter Typhoon kapısı kapanmış olabilir denilmişti ancak öyle olmadı. Ekonomim’deki habere göre ABD’den F-16 savaş uçağı alımı için Kongre’nin onayını bekleyen Türkiye, İngiliz-Alman-İspanyol ve İtalyan ortaklığıyla üretilen Eurofighter savaş uçağı alımı için de girişimlerini sürdürüyor. Reuters’a konuşan bir Türk savunma bakanlığı yetkilisi, Türkiye’nin Eurofighter Typhoon jetlerine olan ilgisini sürdürdüğünü ve satın almak istediklerini söyledi.

Daha önce burada yer alan ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı imzasını taşıyan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığının, Türkiye’ye 40 F-16 Blok 70 savaş uçağı ile 79 F-16 modernizasyon kitinin satılmasını onaylayan resmi tebligatı Kongre’ye gönderdiği belirtilmişti.

Açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’ne yaklaşık 23 milyar dolar değerinde F-16 alımı ve modernizasyonu ve ilgili ekipmanların satışını onaylayan kararını verdi” ifadelerine yer verildi ve Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansının ilgili sertifikasyonu bugün Kongre’ye ilettiği kaydedildi.

Eurofighter Typhoon planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu