reklamı kapat

POPÜLER

Mike Pompeo-Theresa-May Huawei

Huawei’nin başı “güvenlik” gerekçesiyle yine dertte!

Huawei tarafında sular durulmuyor. Mayıs ayının başında İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson bilgi sızdırması nedeniyle koltuğundan olmuştu. Bu gelişmenin ardından yeni bir “güvenlik riski” uyarısı geldi.

Dün ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüştü. Görüşmenin önemli satır başlarından birisi ise, ABD’nin İngiltere’yi Çinli teknoloji devi Huawei ile iş yaparken güvenlik çıkarlarına ve müttefiklerine öncelik vermeye çağırmasıydı. Londra’da konuşan Pompeo, Huawei’nin İngiltere’nin 5G ağındaki potansiyel rolü konusunda “görüşlerini iyi tanıdığını” söyledi.

Bu ayın başında İngiltere’de Huawei krizi yaşanmıştı. İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson Huawei’ye bilgi sızdırdığı gerekçesiyle görevden alınmıştı. Bu hamleyi Çin ve ABD arasında geçen ticaret savaşlarına bağlayan uzmanlar, Huawei tarafında işin sarpa sardığını aktardı. ABD İngiltere’deki operasyonlarını “güvenlik risklerinden” korumak ve veri ortaklarının “güvenilir” olmasını sağlamak ile yükümlü olduğunun altını çizdi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei sözleşmeleri riske girmiş olabilir

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise konuya dair, İngiltere’nin ABD ile istihbarat paylaşma yeteneğinden asla ödün vermeyeceğini belirtti. ABD ile görüşmenin ardından İngiltere, teknoloji devi firmanın hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik herhangi bir kararın alınmadığını vurguladı. Geçen hafta açılan soruşturmanın hala devam ettiğine işaret eden Hunt,”Kanıtları göz önünde bulunduruyoruz” dedi. Bunun yanında Huawei sözleşmelerinde soruşturma sonuçlandıktan sonra yeni kararlar alınacak.

Huawei, ABD’nin Çin Komünist Partisinin bir kolu olduğu ve yabancı ülkelere casusluk yapmak için bir araç olarak kullanıldığı gerekçesiyle bir süredir ABD müttefiki ülkeler tarafından sıkıştırılıyordu. Mike Pompeo, konuyla ilgili olarak, Huawei anlaşması devam ederse ABD’nin İngiltere’deki kapsamlı savunma ve ekonomik çıkarlarının bir kısmını yeniden düşünebileceğine imada bulundu.

The Daily Telegraph gazetesi ise manşetlerine bu konuyu taşıyarak: “Thatcher Huawei’yi engellerdi” başlığını attı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’a atıfta bulunarak “o olsaydı Huawei’nin 5G ağına erişmesine izin vermezdi” dedi.

İlginizi çekebilir

Huawei’den gelişmiş dosya paylaşım teknolojisi: OneHop