reklamı kapat

POPÜLER

huawei 5G

Huawei tarafına İngiltere’den gelen kötü 5G haberi

5G teknolojisinin önce isimlerinden Huawei, bu konuda İngiltere merkezli kötü bir haber aldı. Bu durum ciddi bir kayıp anlamına geliyor.

İngiltere, Huawei ile ABD arasındaki duruma rağmen geçtiğimiz yıl bir açıklama yapmış ve ülkenin 5G ağında Huawei’ye izin verileceğini (Çok kilit ana parçalar hariç) aktarmıştı. Ancak bu durum uzun vadeli olarak değişiyor. Gelen son bilgilere göre İngiltere hükümeti, 5G ağlarındaki Huawei imzalı ekipmanları tamamen ortadan kaldırma planı yapıyor. Söylendiği kadarıyla ülke 2023 yılına kadar 5G ağlarında Huawei’den gelen hiçbir parçanın kullanılmasını istemiyor. Bu da elbette Huawei’ye yönelik önemli bir kayıp anlamına geliyor. 2023 yılına kadar 5G donanımları konusunda alternatifleri bularak kademeli bir Huawei’siz dönem planlayan İngiltere, diğer Avrupa ülkelerini de etkileyebilecek bir adım atıyor. Huawei ise bunun anlamsız olduğunu ve 5G konusunda en iyi teknolojilere ve seçeneklere sahip olduklarını aktarıyor. Gerçekten Huawei’nin 5G çözümleri şu an pazarın en iyileri konumunda yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei son dönemde sürekli olarak işlemci ambargosu ile gündemde

Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yapıyor. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Bu durum nedeniyle firma şu an ciddi alternatifler arıyor. 2020’de işlemci konusunda sorun yaşayacak gibi durmayan firma, 2021 için MediaTek ile anlaşabilir deniyor.

İlginizi Çekebilir

Vivo’nun gimbal kameralı akıllı telefon modeli