reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5

PlayStation 5 için yapılan iddialı açıklama: “100 kat daha hızlı”

Xbox Series X rakibi çok merak edilen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için yine çok iddialı bir açıklama gelmiş durumda.

PlayStation 5 için en son Epic Games kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney‘in açıklamaları gündeme getirmişti. Merak uyandıran PS5 için Sony ile uzun süredir çalıştıklarını aktaran Sweeney, burada özellikle depolama konusunda bir devrimin yolda olduğunu aktarmıştı. Sweeney, “PS5’teki depolama mimarisi, şu anda PC’de satın alabileceğiniz her şeyin çok ötesinde” gibi gerçekten önemli bir cümle kurmuştu. Biliyorsunuz PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. İşte bu SSD birimi sayesinde PS5’in PS4’ten tam 100 kat daha hızlı veri işleme gerçekleştirdiği aktarılıyor. Direk olarak Sony’den gelen bu açıklama, gerçekten oyun dünyasında bir devrim anlamıma geliyor. Sürekli söylendiği üzere oyun geliştiricilerin bu hızdan artık “yeni nesilde” tam olarak yararlanacakları söyleniyor. NVMe SSD birimleri PC tarafında uzun süredir yer alıyor ancak hiçbir oyun firması bunlardan tam olarak yararlanmıyor.

PC tarafında optimizasyonlar depolama konusunda bir standart olmadığından sürekli olarak CPU ve GPU tarafına yapılıyor. İşte yeni nesil konsollar ile değişiyor ve yeni nesil konsollar hızlarıyla yepyeni bir dünyanın kapısını aralıyor. Sınırların ortadan kalkmasıyla inanılmaz dinamikler yolda gibi duruyor. Bu da büyük heyecan yaratıyor. Halen nasıl göründüğünü bilmediğimiz konsol, sızıntılara göre 499 dolar gibi bir fiyata raflaradaki yerini alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için bilinmesi gereken diğer teknik detaylar neler?

Yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Bu arada PlayStation 5 tarafıda ses konusunda yeni özel altyapılar üstüne kuruluyor. Yani yeni nesilde görsellik kadar işitsel deneyim de çağ atlıyor.

İlgili Video