reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 980 PRO

PlayStation 5 hızını PC’lere getirecek Samsung 980 PRO tanıtıldı

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, inanılmaz hızlı bir SSD’ye sahip. PC tarafı ise bu seviyeden Samsung 980 PRO ile mahrum kalmayacak.

PlayStation 5 için geçtiğimiz ay konuşan Epic Games kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney, yeni konsolun özellikle depolama konusunda bir devrimin yapacağını aktarmıştı. Sweeney, “PS5’teki depolama mimarisi, şu anda PC’de satın alabileceğiniz her şeyin çok ötesinde” gibi gerçekten önemli bir cümle kurmuştu. Biliyorsunuz PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 MB/S hızında görev yapıyor. PC tarafı ise yukarıda da dediğimiz gibi bu yüksek hızdan Samsung sayesinde mahrum kalmayacak. Çünkü kısa süre önce PCIe 4.0 temelli M.2 NVMe SSD Samsung 980 PRO resmi olarak firmanın sitesindeki yerini aldı. 250 GB, 500 GB ve 1 TB’lık versiyonları bulunan SSD, aktarıldığı kadarıyla tam 7.000 MB/S rastgele okuma, 5.000 MB/s rastgele yazma seviyesine çıkışı yapabiliyor. Bu konuda PCIe 3.0 SSD’leri ikiye katladığı aktarılan ürün, aktarıldığı kadarıyla yeni özel Elips kontrolcüsü ve 3-bit MTC kullanıyor. Isınma konusunda özel önlemlerin alındığı ürün, için şimdilik fiyat verilmiyor. Ancak bunun da yakında gelmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung 980 PRO çok dikkat çekerken PlayStation 5 için bilinmesi gereken diğer teknik detaylar neler?

Yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Bu arada PlayStation 5 tarafıda ses konusunda yeni özel altyapılar üstüne kuruluyor. Yani yeni nesilde görsellik kadar işitsel deneyim de çağ atlıyor.

İlgili Video