reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 Samsung 980 Pro M.2 SSD

PlayStation 5 odağında yeni Samsung 980 Pro M.2 SSD tanıtıldı

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için ikinci SSD yuvasının açılmasıyla konsol odaklı yeni Samsung 980 Pro M.2 SSD tanıtıldı.

Geçtiğimiz ay yayınlanan büyük PlayStation 5 güncellemesinin en büyük artısı, konsol için M.2 SSD yuvasının aktif edilmesi oldu. Bilmeyenler için PS5’in bünyesinde yerleşik depolama birimine ek olarak boş bir M.2 yuvası da yer alıyor.

Başından beri aktif olmayan bu yuva, dediğimiz gibi yeni güncelleme ile beraber açıldı ve yüksek hızlı M.2 SSD’ler ile konsolda depolama artış dönemi hayata geçti.

Sony’ye göre PS5’e takılacak M.2 SSD’nin “PCI-Express Gen4x4 destekli M.2 NVMe SSD” olması, 250 GB ile 4 TB arasında kapasitesi sunması, bir soğutucu taşıması ve 5.500 MB/s ya da üstünde bir sıralı okuma hızı sunması gerekiyor.

Bu konuda bir adım atan Samsung, bugün yeni 980 Pro M.2 SSD modeli ile karşımıza çıktı. Yerleşik soğutucusu ile yüksek veri aktarımlarında serin kalabilen ürün, açıklamaya göre 7,000MB/s rastgele okuma ve 5,100MB/s rastgele yazma hızlarına ulaşabiliyor.

PS5 odaklı Samsung 980 Pro M.2 SSD modelinin yazma hızı Sony’nin hedefinden çok daha yukarıda yer alıyor ancak bundan birçok oyunun yararlanamayacağı düşünülüyor. Bu arada Samsung imzalı bu M.2 SSD’nin normal PC’lerde de kullanılabileceğini belirtelim. Burada özel bir bağlantı tipi tercih edilmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 ile tam uyumlu Samsung 980 Pro SSD Türkiye’de de satılacaktır

Modelin açıklanan yurt dışı fiyatı 1 TB için 250 dolar, 2 TB içinse 450 dolar seviyesinde yer alıyor. Ürünün Türkiye fiyatı ise henüz bilinmiyor.

İlgili Video