reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

Sony için iyi haberler gelmedi; PlayStation 5 yakında kırılabilir

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için bugün stok sorunu ya da yeni bir oyun haberi gündemde değil. Konsol için kötü bir haber var.

Daha önce de benzer konularda sık sık gündeme gelen Fail0verflow, kısa süre önce PS5’in firmware yazılımının bazı bölümlerinin şifresini çözmek için kullanılan dahili “PS5 kaynak anahtarlarına” erişim sağladıklarını aktardı.

Fail0verflow bunlara nasıl eriştiğini belirtmedi ve süreç hakkında fazla bilgi vermedi. Ancak bu veriler ve elde edilenler, uzmanlara göre PS5’in yakın zaman içerisinde kırılmasına neden olabilir. Bu durum elbette Sony için çok kötü görünüyor.

PS5 konsolun kırılması yani yerleşik güvenlik sistemlerinin açılması, konsol üzerinde korsan oyun ve fazlası anlamına geliyor. Sony genelde bu tarz çalışmaları yazılım güncellemesi ile işlevsiz hale getiriyor ancak yine de temeldeki bazı sızıntılar firmayı yakın zamanda oldukça zorlayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için kısa süre önce beklenen depolama artış desteği gelmişti

Kısa süre önce yayımlanan büyük PS5 güncellemesinin en büyük artısı M.2 SSD yuvasının aktif edilmesi oldu. PlayStation 5 sürümlerinin bünyesinde boş bir M.2 yuvası yer alıyordu.

Başında beri aktif olmayan bu yuva, yeni güncelleme ile beraber açıldı ve yüksek hızlı M.2 SSD’ler ile konsolda depolama artışı dönemi hayata geçti. Bu yuvanın testleri beta yazılım üzerinden uzun zamandır yapılıyordu.

PS5’e takılacak M.2 SSD’nin “PCI-Express Gen4x4 destekli M.2 NVMe SSD” olması, 250 GB ile 4 TB arasında kapasitesi sunması, bir soğutucu taşıması ve 5.500 MB/s ya da üstünde bir sıralı okuma hızı sunması gerekiyor. Bu konudaki destekli boyutlar dahil tam gereksinimler burada yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Boston Dynamics’ten güldüren dans videosu