reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 4

Sony için yine kötü haber geldi: “PlayStation 4 ve 4 Pro kırıldı”

Ortaya çıktığı kadarıyla Sony için yine kötü haber geldi, PlayStation 4 ve 4 Pro oyun konsolları gerçek anlamda kırıldı.

PlayStation 4 ve 4 Pro’nun koruma sistemleri Kotaku’nun haberine göre tamamen açılmış durumda. Bu sayede konsolların içerisinde istenilen yazılımların / uygulamaların çalıştırılabileceği aktarılıyor. 9.00 yazılım sürümü ve öncesinde çalıştığı aktarılan altyapı, elbette korsan oyun oynama konusunda da kullanılabiliyor. Sony yeni yazılım güncellemeleri ile açığı önlemiş ancak konsolu güncellemeyenler halen bu açığı kullanabiliyor.

“pOOBs4” olarak geçen bir jailbreak temelinde gündem olan bu durumun arkasında söylendiği kadarıyla SpecterDev, ChendoChap ve Znullptr yer alıyor. Bu durumun yani ortaya çıkan açığın en kötü yanı ise Sony için PS5’i de riski atıyor olması. Bu şimdilik kesin değil ancak ileride PS4’ler için bulunan hack yolunun PS5’de de uygulanabileceği söyleniyor.

PlayStation 4 ve PlayStation 5 için son dönemde pek iyi haberler gelmiyor

Bundan önce de Fail0verflow, PS5’in firmware yazılımının bazı bölümlerinin şifresini çözmek için kullanılan dahili “PS5 kaynak anahtarlarına” erişim sağladıklarını aktarmıştı. Fail0verflow bunlara nasıl eriştiğini belirtmedi ve süreç hakkında fazla bilgi vermedi. Ancak bu veriler ve elde edilenler, uzmanlara göre PS5’in yakın zaman içerisinde kırılmasına neden olabilir. Bu durum elbette Sony için çok kötü görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PS5 konsolun kırılması yani yerleşik güvenlik sistemlerinin açılması, konsol üzerinde korsan oyun ve fazlası anlamına geliyor. Sony genelde bu tarz çalışmaları yazılım güncellemesi ile işlevsiz hale getiriyor ancak yine de temeldeki bazı sızıntılar firmayı yakın zamanda oldukça zorlayabilir.

İlginizi Çekebilir

Boston Dynamics’ten güldüren dans videosu