reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5

PlayStation 5 için oyun odaklı hem iyi hem de kötü haber

Xbox Series X rakibi çok merak edilen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için oyun odaklı yeni bir haber daha ortaya çıkmış durumda.

PlayStation 5, Sony’nin resmi duyurusuna göre 4 Haziran tarihinde tamamen detaylanıyor. Artık bu etkinlikte konsolun tasarımının gösterilmesi ve ilk oyunlardan birçok bilginin verilmesi bekleniyor. Çok merak edilen yeni nesil konsol, bu sefer bir oyun odaklı gelişme ile daha karşımızda. Sony hatırlarsınız kısa süre önce 13 Temmuz tarihinde sonra PS4 için sertifika alınacak her oyunun PS5 ile de uyumlu olması şartını koymuştu. PS4 için tasarlanmış bile olsa 2021 öncesinde çıkacak yeni oyunların PS5’i ıskalamasını istemeyen Sony, bu hamlesiyle oyuncuları sevindirmişti. Şimdi ise PS5’e özel bazı oyunların PS4 üzerinde çalışmayacağı açıklandı. Bu ilk aşamada güzel bir detay. Çünkü direkt olarak PS5’e özel oyunlar ile teknik ve grafiksel anlamda “gerçek bir yeni nesil deneyimi” elde edileceği anlamına geliyor. Kötü olan ise PS4 sahiplerinin bu oyunları oynayamayacak olması. Ancak yine de çoğu kişinin sırf bu devrimsel değişim için olası 499 dolarlık parayı şimdiden ödemeye hazır olduğu biliniyor. Yani bu durum yeni masraf çıkaracak olmasına rağmen çoğu kişi kötü görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için bilinmesi gereken diğer teknik detaylar neler?

Yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. Bu arada PlayStation 5 tarafıda ses konusunda yeni özel altyapılar üstüne kuruluyor. Yani yeni nesilde görsellik kadar işitsel deneyim de çağ atlıyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da rakip Xbox Series X

İLGİLİ HABERLER