reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5

Resmi Duyuru: İşte PlayStation 5 ile tamamen tanışacağımız tarih!

Xbox Series X rakibi çok merak edilen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 ile tüm detaylarıyla beraber tanışacağımız tarih sonunda açıklandı.

Söylentiler tam olarak doğru çıkmadı. Daha önce 3 Haziran tarihinde tanıtılacak denilen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, Sony’nin aşağıdaki duyurusuna göre 4 Haziran tarihinde tamamen detaylanıyor. Artık bu etkinlikte konsolun tasarımının gösterilmesi (Çünkü seri üretim başladı) ve ilk oyunlardan birçok bilginin verilmesi bekleniyor. Burada uzun bir sunum yapacağı aktarılan firma, yeni dönemin ateşini harmanlamaya hazır gibi görünüyor. Xbox tarafından farklı olarak yeni nesil gerçek oyun gösteriminin de olacağı düşünülen etkinlik, büyük heyecan yaratmış durumda. Konsol biliyorsunuz daha birkaç saat önce oyun odaklı bir haberle gündeme gelmişti. Buna göre Sony, 13 Temmuz tarihinde sonra PS4 için sertifika alınacak her oyunun PS5 ile de uyumlu olmasını şart koşuyor. PS4 için tasarlanmış bile olsa 2021 öncesinde çıkacak yeni oyunların PS5’i ıskalamasını istemeyen Sony, bu hamlesiyle oyuncuları sevindiriyor. 4 Haziran tarihli büyük etkinlik kapsamında konsolun fiyatı için bir bilgi verilmesi ise pek beklenmiyor. Ancak yine de bir sürpriz olabilir. Xbox tarafı da merakla PlayStation 5 fiyatını bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için bilinmesi gereken diğer teknik detaylar neler?

Yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. Bu arada PlayStation 5 tarafıda ses konusunda yeni özel altyapılar üstüne kuruluyor. Yani yeni nesilde görsellik kadar işitsel deneyim de çağ atlıyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da rakip Xbox Series X