reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5

4 Haziran PlayStation 5 etkinliği için alınan büyük karar

Xbox Series X rakibi çok merak edilen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 ile tüm detaylarıyla beraber tanışacağımız etkinlik ertelendi.

PlayStation 5, Sony’nin geçtiğimiz gün yaptığı bir duyuru ile 4 Haziran tarihinde tamamen detaylanacak denilmişti. Bu etkinlikte konsolun tasarımının gösterilmesi (Çünkü seri üretim başladı) ve ilk oyunlardan birçok bilginin verilmesi bekleniyordu. Burada uzun bir sunum yapacağı söylenen firma, dakika önce bu etkinliği ABD’de yaşanan olaylar nedeniyle erteleme kararı aldı. Şimdilik Sony’den yeni etkinlik tarihi hakkında bir bilgi verilmiyor. Ancak firma oldukça mantıklı bir adım atıyor. Şu an hereksin yakından takip ettiği üzere ABD özelinde çok önemli şeyler oluyor ve bu şartlar altında firma etkinliği yapmanın uygun olmadığını düşündüklerini aktarıyor. PS5 oyunlarını ve konsolun kendisini görmek için biraz daha beklememiz gerekiyor. Bu da 2020 sonunda çıkacak bir konsol için hiç ama hiç önemli bir durum değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

PlayStation 5 için bilinmesi gereken diğer teknik detaylar neler?

Yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. Bu arada PlayStation 5 tarafıda ses konusunda yeni özel altyapılar üstüne kuruluyor. Yani yeni nesilde görsellik kadar işitsel deneyim de çağ atlıyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da rakip Xbox Series X