reklamı kapat

POPÜLER

Toyota RAV4

Güvenlik onun işi; Toyota RAV4 Japonya’da rekor kırdı!

Son yıllarda yaptığı gerçekçi ve zorlayıcı testler ile dikkat çeken Japonya merkezli JNCAP, yeni Toyota RAV4 için tam not verdi.

Toyota RAV4, ülkemizde diğer SUV modellerine kıyasla biraz daha geride kalmış gözüküyor. Ancak 1996’da üretime ilk başladığı günden bu yana özellikle Avrupa ve Asya’da oldukça popüler olan model kendini yıldan yıla geliştirmeyi başardı. Bu değişim tasarım ve donanım gibi özelliklerin yanında güvenlik ekipmanlarında da kendini gösterdi. Bildiğiniz gibi Toyota, marka kimliği ile güvenliği her zaman oldukça önemseyen bir marka oldu. Belki de bu hassasiyetin bir meyvesi olarak oldukça önemli bir haber Japonya’dan geldi. Japonya merkezli otomobil kaza ve test kuruluşu olan JNCAP, RAV4’e tam not vererek bir ilke imza attı. Test şekilleri her sene değiştiren ve zorlaştıran kuruluş, senaryoların gerçekçi olmasına çok önem veriyor. Örneğin bu sene karanlık noktalardan yola aniden çıkabilen yaya gibi kaza senaryolarını da teste aldılar. Buna rağmen Toyota RAV4, Toyota Safety Sense adını verdiği güvenlik sistemi ile gece koşullarında bile yayayı algılayıp frenleme yapmayı başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota RAV4 Prime’a ait ilk fiyatlar geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu

RAV4 Hybrid modelinde olduğu gibi RAV4 Prime’da da 2,5 litrelik Atkinson döngülü 4 silindirli motor kullanılıyor. Plug-in hibrit modeli olarak karşımıza çıkan RAV4 Prime, 178 beygir güç üreten RAV4 Hybrid ile aynı olsa da yeni modelde daha güçlü elektrik motorları ve dönüştürücü kullanılıyor. Bu sayede hibrit modelden daha güçlü olan RAV4 Prime, elektrik motoruyla 60 kilometrelik bir menzil vadediyor. Hazır menzil konusundan bahsetmişken Toyota Prius Prime’da bu menzilin yaklaşık 40 kilometre olduğunu ve menzil konusunda RAV4 Prime’ın daha başarılı olduğunu söyleyelim. 100 kilometrede sadece 2 litre yakıt tükettiği belirtilen SUV’da dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise daha büyük bataryaya rağmen iç tasarımda herhangi bir değişikliğin olmaması. Yurt dışı başlangıç fiyatı 39.220 dolar olan modelin satış fiyatı donanıma bağlı olarak artırıyor. Modelin Türkiye’ye gelmesi ise şimdilik beklenmiyor. Gelişmeler LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Yeni RAV4 çarpışma testi