reklamı kapat

POPÜLER

DualSense playstation 5

PlayStation 5 odağında atılan güzel oyun adımı

 - Güncelleme: 29 Mayıs 2020 18:04

Xbox Series X rakibi çok merak edilen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için Sony tarafından önemli bir oyun adımı gelmiş durumda.

4 Haziran tarihinde resmi olarak tanışacağımız PlayStation 5, bildiğimiz kadarıyla ilk çıktığında en az 38 farklı oyuna sahip olacak. Bunun 2020 sonunda çıkacak konsol için önümüzdeki ayalarda artacağı düşünülüyor. Şimdi gelen adımın arkasında da oyunlar yer alıyor. Sony, 13 Temmuz tarihinde sonra PS4 için sertifika alınacak her oyunun PS5 ile de uyumlu olmasını şart koşuyor. Firmanın bunun için geliştiricileri bilgilendirdiği aktarılıyor. Bu gerçekten güzel bir hamle. PS4 için tasarlanmış bile olsa 2021 öncesinde çıkacak yeni oyunların PS5’i ıskalamasını istemeyen Sony, bu hamlesiyle oyunculardan güzel geri bildirimler alıyor. PS4 için hali hazırda çıkışına az kalan bazı yapımların ise PS5’e gelmeme ihtimali bulunuyor. Firmanın bu oyunlara doğal olarak bir hamlesi bulunmuyor. Ancak 14 Temmuz itibariyle yeni dönem desteği yüzde 100 şart oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için bilinmesi gereken diğer teknik detaylar neler?

Yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. Bu arada PlayStation 5 tarafıda ses konusunda yeni özel altyapılar üstüne kuruluyor. Yani yeni nesilde görsellik kadar işitsel deneyim de çağ atlıyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da rakip Xbox Series X

İLGİLİ HABERLER