reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 oyun fiyatları

PlayStation 5’in geriye dönük oyun desteği ne kadar geniş olacak?

Büyük ses getiren yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 hakkında geri dönük oyun desteği özelinde yeni bir açıklama yapıldı.

PlayStation 5 için oyun odaklı son gelişme yeni oyunlar için olmuştu. Sony hatırlarsınız kısa süre önce 13 Temmuz tarihinde sonra PS4 için sertifika alınacak her oyunun PS5 ile de uyumlu olması şartını koymuştu. PS4 için tasarlanmış bile olsa 2021 öncesinde çıkacak yeni oyunların PS5’i ıskalamasını istemeyen Sony, bu hamlesiyle oyuncuları sevindirmişti. Daha sonra ise PS5’e özel bazı oyunların PS4 üzerinde çalışmayacağı açıklandı. Şimdi ise konsolun geriye dönük uyumu konusunda önemli bir açıklama yapıldı. Sony’den Jim Ryan’a göre konsol bu konuda kullanıcıları üzmeyecek. Çünkü konsolda tam 4 binden fazla oyunun geriye dönük uyum konusunda test edildiği aktarılıyor. Bu da elbette inanılmaz büyük bir katalog anlamına geliyor. Rakip Xbox Series X’in de geriye dönük çok geniş bir kapsaması bulunuyor ve PS5’in bu açıdan geride kalmayacak olması sevindiriyor. PS5’e özel olarak (Bazıları Series X’le de uyumlu) ise başlangıçta 38 kadar oyun olacak gibi görünüyor. Bu oyunların bazılarına direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için temel teknik detaylar şöyle

Yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

PS5’in tanıtım videosu