reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5, eski oyunların kalitesini mi artıracak?

Sony PlayStation 5 için ortaya oyun tutkunlarını heyecanlandıran güzel bir söylenti atıldı. Konsol çok güzel bir özelliğe sahip olabilir.

Sony PlayStation 5, resmi olarak 2020’nin sonunda geliyor. Daha uzun süre beklememiz gereken konsol, Xbox Series X ile beraber yeni nesil en büyük temsilcisi olacak. İşte bu geriye dönük oyun uyumuna sahip konsol, gelen bilgiler doğruysa “Remastering Engine” ile geliyor. Peki nedir bu? Söylendiği kadarıyla Remastering Engine ile PS1, PS2, PS3 ve PS4 oyunları PS5 üzerinde daha kaliteli görünecek. Yani eski yapımların kalitesini artıracak bir yapı sunacak firma, burada büyük ihtimalle 4K çözünürlüğe yükseltme konusunda bir adım atacak. Elbette eski oyunların dokularını “yeni gibi gösterme” şansı bulunmayan Sony, yine de en azından çözünürlük konusunda çıtayı yükseltecek gibi görünüyor. PS1, PS2 ve PS3 oyunlarının Remastering Engine ile ne kadar iyi hale geleceği büyük merak uyandırırken, yeni oyunların görsel seviyesi de büyük heyecan uyandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için bildiklerimiz şöyle

Konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine de çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. PlayStation 4’ten tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen sürüm, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile benzer düzeyde bulunuyor.

Konsolun kontrolcüsü Dualshock 5 hakkında ise Sony “haptic feedback” ile çok daha iyi geri bildirimler sunacak diyor. Yeni kolda en ufak detayların dahi titreşim üstünden hissedilebileceği söyleniyor. Ayrıca kontrolcüde R2 ve L2 tetik tuşlarının adaptif olacağı da resmi açıklamalar arasında. Söylendiği kadarıyla oyun geliştiricilerinin bu tetik tuşlarının direncini duruma göre değiştirebilecekleri bir altyapı kuruluyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin Türkiye’de de satılan yeni modeli