reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

Sony, PlayStation 5 özelinde dikkat çeken kilit bilgiler verdi

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için kısa süre önce dikkat çeken kilit bilgiler verildi. Sony birçok soru işaretini ortadan kaldırdı.

Türkiye’de 8.299 TL‘den 19 Kasım tarihinde raflardaki yerini alacak olan yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, özel hazırlanan FAQ sayfası ile iyice detaylandı. Sony tarafından hazırlanan sayfaya göre yurt dışında 12 Kasım tarihinde çıkacak konsol oyunlar için bölge kilidi getirmiyor. Yani başka ülkeden alınan oyunlar da konsolda sorunsuz olarak çalışacak. Ayrıca PS5’in PlayStation Now bulut oyun servisine destek verdiği de belirtiliyor. Bu sayede kişilerin eski PS oyunlarını (PS2 ve PS3 döneminden) da PS5 üzerinde oynayabileceği söyleniyor.

Üç boyutlu ses altyapısının kulaklıklara özel olmayacağını da aktaran Sony, gelecek yazılım güncellemeleri ile 8K çözünürlük desteği de getireceklerini belirtiyor. Bu destek tahmin edebileceğiniz üzere oyunlardan çok 8K video oynatma üzerine odaklanacak. Hepsine ek olarak PlayStation 5 oyunların harici USB sürücülere yüklenip oynamasına izin vermeyecek. Aynı zamanda konsolun ikinci M.2 SSD yuvası ilerleyen dönemde yazılım güncellemesi ile açılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayrıca konsolda bir web tarayıcı da olmayacak. Bu arada konsolu kullanmak için 4K televizyon şart değil açıklaması yapılıyor. Sony desteklenen çözünürlüklerin “720p, 1080i, 1080p ve 2160p” olduğunu belirtiyor. Ancak konsol düşük çözünürlükte daha performanslı çalışmıyor.

DualSense’in PS4 ile çalışmadığını aktaran Sony, oyun kumandasının titreşim altyapısının istenildiği gibi özelleştirilebileceğini (Titreşim şiddeti vb.) ve kumandaki mikrofonun kapatılabileceğini söylüyor. Konsolda ayrıca oyunlar arası hızlı geçiş de yer almıyor. Biliyorsunuz bu Xbox tarafından sunuluyor.

PlayStation 5 için teknik detaylar şöyle

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu hemen hemen standart hale getiriyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray Tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. SS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi ise tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

Konsolun mutlaka içine de bakın: