reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 SSD'sini geride bırakan ürün: "Samsung 980 PRO"

PlayStation 5 hızını PC’lere getirecek ürün: “Samsung 980 PRO”

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, gerçekten inanılmaz hızlı bir SSD’ye sahip. PC tarafı ise bu hızdan Samsung 980 PRO ile mahrum kalmayacak.

PlayStation 5 için geçtiğimiz ay Epic Games kurucusu ve CEO’su Tim Sweeney önemli bir açıklamada bulunmuştu. Merak uyandıran PS5 için Sony ile uzun süredir çalıştıklarını aktaran Sweeney, burada özellikle depolama konusunda bir devrimin yolda olduğunu aktarmıştı. Sweeney, “PS5’teki depolama mimarisi, şu anda PC’de satın alabileceğiniz her şeyin çok ötesinde” gibi gerçekten önemli bir cümle kurmuştu. Biliyorsunuz PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. Ancak PC tarafı bu yüksek hızdan ve bu yüksek hıza özel geliştirilen bazı oyunlardan yukarıda da da söylediğimiz gibi mahrum kalmayacak. Çünkü kısa süre önce NRRA’dan onay alan firmanın ilk PCIe 4.0 temelli M.2 NVMe SSD ürünü Samsung 980 PRO, tam 6.500 mb/s rastgele okuma ve 5.000 mb/s rastgele yazma hızlarıyla yolda bulunuyor. Bu yüksek performanslı yeni nesil oyun bilgisayarlarının hemen hepsinde kullanılacak NVMe SSD, duyumlara göre ağustos ayı sonunda raflardaki yerini alacak ve 256 GB, 500 GB ve 1 TB boyutlarda elde edilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için bilinmesi gereken diğer teknik detaylar neler?

Yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Bu arada PlayStation 5 tarafıda ses konusunda yeni özel altyapılar üstüne kuruluyor. Yani yeni nesilde görsellik kadar işitsel deneyim de çağ atlıyor.

İlgili Video