reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

İngiltere savunma bakanı

Huawei, İngiltere savunma bakanını görevinden etti!

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson bilgi sızdırma soruşturması sonrası bizzat İngiltere Başbakanı Theresa May‘ın bir mektubu ile görevden alındı. Huawei ise sessizliğini koruyor.

Advertisement

İngiliz basınında yer alan bilgilere göre May, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısından bilgi sızdırıldığıyla ilgili olarak yürütülen soruşturma sonrası Savunma Bakanı Gavin Williamson‘ı görevden aldığını bir mektup ile bildirdi. İnternet kullanımına dair sıkı kurallara sahip olan İngiltere’nin bu konuda tutucu olduğu biliniyor. Geçen hafta İngiliz medyasında hükumetin, 5G ağının geliştirilmesi için Huawei‘ye sınırlı bir izin vermeye hazırlandığına ilişkin iddialar yer almıştı. Ancak bu haberleri yalanlayan hükumet istihbarat teşkilatı ile bu konun araştırılmasına karar vermişti.

Mektupta ne yazıyordu?

May mektubunda şu ifadeleri kullandı: “Ulusal Güvenlik Konseyi’nde konuşulan konuların o güvenli ortamda kalması gerekir. Ulusal Güvenlik Konseyi’nin tüm katılımcıları soruşturmaya yardımcı oldu ve çalışanlarından da aynılarını talep etti. Siz aynı davranışta bulunmadınız. Bu yüzden bu sızıntının sizin sorumluluğunuzda olduğuna dair son kanıtları size iletiyorum. Bu sızıntının mantıklı başka bir açıklaması bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5G ağının geliştirilmesine dair İngiliz hükumetinden açıklama gelmezken, Huawei‘nin rolü halen tartışmalı. Konuya dair nihai sonuç ise bahar sonunda verilecek gibi duruyor. Williamson ise kendisinin de ekibinin de bilgi sızdırmadığını söylüyor.

ABD gözden geçireceğini söylemişti

Huawei’nin mobil internet kullanımında 5G şebekesine erişmesine izin veren tüm müttefikleriyle istihbarat paylaşımını gözden geçireceğini açıklayan ABD, Çinli şirkete adeta savaş açmıştı. ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarından kaynaklanan bu durumun sonucunda Amerikalılar, Çin’in Çinli bir teknoloji şirketinden diğer ülkelerde elde ettiği bilgileri vermesini talep etmesi halinde şirketin de bu bilgileri vermek zorunda kalacağını savunarak adeta meydan okuyor.

İlginizi çekebilir

Kendinizi “gizli ajan” gibi hissettirecek bileklik