reklamı kapat

POPÜLER

teroid

Türkiye’den “yapay zeka tabanlı” tarım girişimi: Teroid

 - Güncelleme: 01 Mayıs 2019 22:47

Türkiye’de Horizon adlı girişim tarım ile yapay zeka teknolojisini birleştirerek tarıma yeni bir bakış kazandıracak gibi duruyor. Karşınızda Teroid!

Teknolojinin gelişmesiyle beraber her alan kendi evrimleşme alanını yarattı. Bu evrimleşme alanında ekonomi, ticaret ve daha çok teknik gelişmeler yer alırken tarım teknolojileri eksik kalıyor. Türkiye uzun yıllar tarım ülkesi olarak bilinse de yakın geçmişte bu özelliğini yitirdi ve tarımsal açıdan oldukça zayıfladı.

Ancak tarım ve teknolojiyi birleştiren bazı şirketler var ki Türkiye’nin tarımsal faaliyetlerini teknoloji ile birleştirerek, önemli gelişmeleri beraberinde getirecek. Horizon adlı girişim ise tam da bu noktada, teknoloji ve tarımsal faaliyetleri birbiriyle entegre olmasını sağlayan Teroid’i 14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı‘nda tanıttı.

Teroid nedir?

Teroid, yapay zeka tabanlı bir tarım istasyonu. Türkiye’de geleceğin tarım teknolojileri için öncü konumda. Teroid, topladığı sensör verilerini hassas olarak yapılacak tarıma entegre ederek işlerin daha kolay gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Teroid’i kullanan üreticiye bu verilerin faydası nedir?

Cihazın topladığı veriler bulut sunucularda yapay zeka alt tabanlı sistem ile işleniyor. Sonrasında mahsulün verimliliğini artıracak tavsiyeler veriyor veya mahsulün bozulmasını ya da zarar gelmesini engelleyecek uyarılarda bulunuyor. Bu sayede akıllı asistan görevini üstlenmiş oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çoğu üretici hasat zamanına kadar ki süreçte oldukça zorlanıyor. Mahsulün sürekli kontrol edilmesi, gübrelenip sulanması ya da mahsulün böceklenip böceklenmediğinin kontrolü bahsi geçen zorlu süreçler arasında yer alıyor. Bunun gibi birçok kontrol eylemi çiftçiyi yoruyor ya da bazı şeyleri gözünden kaçırmasına neden olabiliyor. Ancak Teroid ile toplanan veriler ışığında üreticiler, mahsullerinin hastalıklarını önceden öğrenebiliyor. Bu sayede mahsul zarar görmeden doğru zamanda ilaçlama yapılabiliyor. Toprağın mineral değerini ölçen cihaz sayesinde, gübreleme tahminini doğru şekilde yapılıyor ve böylelikle mahsulün kalitesinin artması kaçınılmaz oluyor.

İlgili video

Tamamen robotlar tarafından idare edilen çiftlik: Iron Ox

İLGİLİ HABERLER