reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Tarlam Cepte Uygulaması
Tarlam Cepte Uygulama

“Tarlam Cepte” yeni nesil akıllı tarım uygulaması ile tanışın

Tarlam Cepte, tarımsal açıdan duyulan birçok bilgiye tek uygulama üzerinden ulaşım sağlıyor. Bu sayede çiftçilere tarımsal konularda tavsiyeler veriyor. 

Advertisement

TürkTraktör kuruluşunun 65. yılına özel tarım sektörü için yeni “Tarlam Cepte” uygulamasını piyasaya sunuyor. Çiftçilere tarımsal konularda tavsiyeler vererek destek sağlamayı hedefleyen bu uygulama tarımda teknoloji kullanımı ile karar desteği sağlayacak kullanıcı dostu bir dijital platform olarak karşımıza çıkıyor. Tarlam Cepte uygulaması çiftçilere tarımda girdi maliyetlerini azaltacak ve operasyonel verimliliği artıracak tavsiyelerde bulunarak onlara katma değer sağlamayı hedefliyor. Tarım uygulaması akıllı cep telefonu veya tabletlere indirilebiliyor. Kullanıcılara ücretsiz olarak bulundukları bölgenin hava durumu bilgisi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği tarımsal hibe/desteklere ilişkin duyurularına, hal/borsa fiyatlarından mazot, gübre ve ilaç fiyatlarına kadar pek çok güncel bilgiyi hızlıca ve kolaylıkla sunuluyor. 

Tarlam Cepte uygulaması ücretsiz olarak indirilebiliyor. Birçok hizmet sunuluyor ancak, uygulama içi ücretlendirme yapılan bazı hizmetleri de bulunuyor. Uygulamanın kullanıcılarına ücretli olarak sunduğu hizmetler arasında çiftçilerin “kişiye özel” takip sistemine bağlı olarak, tarım yaptıkları arazi parçalarının harita üzerinde tanımlanarak izlenmesine olanak sağlıyor. Çiftçiler kendi arazilerini uydu haritası üzerinde işaretledikten sonra bu bölgeye ve araziye özel hava durumu risk raporu alabiliyor. Bu sayede mahsul sağlığının izlenmesi sağlanmış oluyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çiftçilere anlık bildirimler ile raporlama yapılıyor

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner çiftçilerin ihtiyaçlarını öngörerek çalışmalarını yaptıklarını söyleyerek:” Ülkemizin dört bir yanında tarım yapılıyor ve yaklaşık 5 milyon kişi tarım sektöründe istihdam ediliyor. Bu gerçekten hareketle, Tarlam Cepte uygulamamızda 81 ilin ve bu illere bağlı ilçeler ile köyler bazında 33 bin lokasyonun verilerinin alındığı bir sistem kullanıyoruz. Belli parametreler ile saatlik güncellenen hava durumu değişimleri ve kuraklık ölçüm raporlarını uygulamada görebiliyoruz. Bunun yanı sıra kullanıcılara sağlanan en önemli faydalardan biri de erken uyarı sistemi. Anlık bildirimler ile çiftçilerin tarlalarına yaklaşan aşırı yağış, dolu, fırtına gibi hava olaylarının oluşturabileceği tehditlere karşı önlem alabilmelerine olanak veriliyor” dedi.

Tarlam Cepte Uygulama

Tarlam Cepte 30 yıllık verileri değerlendiriyor

Tarlam Cepte uygulamasıyla kullanıcılar, lokasyon temelli uydu destekli bitki sağlığı takibi hizmetiyle kontrolün sağlanması gereken alanları görerek potansiyel ürün kayıplarının önüne geçilebiliyor. Bunun yanında ürünün büyüme dönemlerine göre toprak işleme, sulama, gübreleme, ilaçlama gibi yetiştiricilik aksiyonlarını tanımlanan tarla konumlarına göre özel olarak alabiliyorlar. TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, uygulamanın geçmiş 30 yıllık verileri değerlendirerek tarla konumuna özel geleceğe yönelik kuraklık öngörüsü sunabilmesinin önemini vurguluyor. Çiftçiler ise bu sayede tarlasında kuraklık bilgisini sezonun başında tahmin olarak alabiliyor. 

İlginizi çekebilir

Alçıpan ustası insansı robot HRP-5P