reklamı kapat

POPÜLER

Artırılmış gerçeklik ile cepte Ay keşfi [Video]

Uzay araştırmaları hız kesmeden devam ederken, meraklıları için Dünya’da da ilginç projeler türemeye devam ediyor. Ay’ın artırılmış gerçeklikle desteklenen mükemmel bir replikasına ne dersiniz?

Ay’ı ziyaret etmek için artık çok zengin olmanıza gerek yok. AstroReality‘nin projesiyle Ay’ı avuçlarınızın içinde tutabilirsiniz. 3D baskı teknolojisinden yararlanan AstroReality, NASA’nın detaylı verilerini kullanarak Ay’ın 12 cm çapında bir replikasını hazırlamış. Gerçeğin neredeyse birebir aynısı olan bu replikanın baskı hata oranı 0,025 mm. 4.000 dpi baskı çözünürlüğünde özenle hazırlanan bu avuç içi kadar replikanın dış boyası ise tamamen elle yapılıyor. Ortaya çıkan model ise nefes kesici. Ancak öyle masanıza koyup unutacağınız cinsten değil.

AstroReality’nin Lunar isimli replikasını herhangi bir replikadan ayıran en önemli özellik beraberinde getirdiği mobil uygulaması. Uygulama telefon kamerası aracılığıyla çalışıyor. Uygulamayı açtıktan sonra tek yapmanız gereken telefon kamerasını Ay replikasına doğrultmak. Ay’ın üstündeki alanların isimleri telefon ekranında belirirken, detaylı bilgi ve fotoğraflarla deneyim zenginleştiriliyor. Ay hakkında yeni bilgiler edinebilir, hatta Ay’a gitmiş kadar olabilirsiniz.

AstroReality Lunar 11 Temmuz’da Indiegogo’daki yerini alacak. Projenin geleceği alacağı desteğe bağlı anlayacağınız. Lunar ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO