reklamı kapat

POPÜLER

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik gözlükleri için dikkat çeken CES 2018 detayı

Birçok yeni teknolojinin tanıtıldığı CES 2018 fuarı, tüketici elektroniğine odaklanıyor. Ancak görünüşe bakılırsa büyük firma yöneticileri de bir araya geliyor. Bloomberg’de yer alan habere göreyse kapalı kapılar ardında bir “artırılmış gerçeklik” rüzgarı esmiş görünüyor.

Biliyorsunuz Apple başta olmak üzere birçok firma VR’ın bir adım ilerisi olan AR yani artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinde çalışıyor. Bloomberg’in öğrendiği kadarıyla Apple, Facebook ve Google gibi şirketlerin yöneticileri AR gözlüklerin üretimi için CES 2018‘de önemli görüşmeler yapmış. Bu noktada görüşmelerin AR gözlükler için gerekli somun ve cıvatalar için yapıldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Ayrıca Snap ile Xiaomi gibi firmaların da kendi AR gözlüklerini üretmek için potansiyel partnerler ile görüşmelere girdiği söyleniyor. Gelen bilgilerin en ilginçlerinden birisi ise Samsung ve LG‘nin AR prototipleri için şimdiden parça siparişi verdiğinin söylenmesi. Bu konuda çok gündeme gelmeyen devler, görünüşe göre yeni dönem için bir adım önde gidiyor.

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklikten daha önemli

Daha etkileyici bir deneyim sunduğu için son dönemde AR daha çok öne çıkıyor. Bu konuya en hevesli isim olan Apple, hali hazırda ciddi geliştirmeler yapıyor. Yine Bloomberg, hatırlarsınız geçtiğimiz ay şirketin artırılmış gerçeklik gözlüğünden bazı bilgiler vermişti. 2019 yılında bitmesi ve 2020 yılında satışa çıkarılması planlanan gözlük, söylendiği kadarıyla rOS isimli bir işletim sistemine sahip olacak. Apple’ın iOS üzerine kurduğu bu işletim sistemi, gözlüğün kendi uygulamalarını çalıştırmasına olanak verecek. Bu açıdan Apple Watch’a benzer şekilde iPhone temelli çalışacak bu uygulamalar, birçok detayı kullanıcıların gözleri önüne getirecek.