reklamı kapat

POPÜLER

Bose artırılmış gerçeklik Bose AR
Bose artırılmış gerçeklik Bose AR
Bose artırılmış gerçeklik Bose AR

Bose, artırılmış gerçeklik dünyasının en ilginç gözlüğüyle karşımızda

Son dönemin en popüler konuları arasında artırılmış gerçeklik gözlükleri yer alıyor. Biliyorsunuz bu alanda Intel ile Apple gibi dev isimler aktif olarak çalışmalar yapıyor. Kısa süre önce öğrendiğimiz kadarıyla bu isimler arasında Bose da yer alıyor. Ancak şirket rakiplerden çok farklı bir deneyim hazırlıyor.

Hazırladığı kulaklık ve hoparlör çözümleriyle tanınan Bose, SXSW kapsamında ilk artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıttı. Tasarımsal olarak diğer AR gözlüklere benzeyen ürün, burada görüntüye değil ilginç olarak sadece sese odaklanıyor. Bu açıdan bünyesinde herhangi bir kamera ya da lens sistemi bulunmayan ürün, artırılmış gerçekliği ses ile sağlamak istiyor. Şirket tarafından “gerçek dünyaya sesli bilgi ve deneyimler ekleyen” bir katman olarak lanse edilen gözlük, bu açıdan daha öncekilere hiç benzemiyor. Kulalığınıza gelen bölümleri oldukça kalın olan ve tüm elektroniği burada taşıyan cihaz, birçok sensöre sahip. Bu sayede nereye baktığınız görmese dahi bilebilen gözlük, akıllı telefonlar ile bağlantı kurarak GPS üzerinden konum belirleyebiliyor ve henüz prototip aşamasında bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ürünün temelinde ise Bose AR platformu yer alıyor. Konu için SDK yani yazılım geliştirme kiti hazırlayan firma, bu altyapının birçok giyilebilir ürüne entegre edilebileceğini belirtiyor. Bu ürünlerin kişileri sesle yönlendirebileceği ya da tarihi mekanlarda sesli açıklama verebileceğini belirtiyor. Bu da “kulağa” gerçekten hoş geliyor. Çünkü diğer gözlükler gözünüzün önüne birçok bilgi getiriyor. Bu da gündelik yaşamda kullanmayı hatta yürümeyi dahi zorlaştırıyor.

Bose artırılmış gerçeklik Bose AR

Bose, artırılmış gerçeklik tarafının en son üyesi

Günlük hayatınıza bir dijital asistan gibi dahil olmak ve günlük aktivitelerinizi sesle zenginleştirmek isteyen firma, bunu nasıl yapacak henüz tam olarak bilmiyoruz. Süreç ses üzerine kurulduğu için bunu anlatmak oldukça zor görünüyor anacak detayların yakında belli olması bekleniyor.

Artırılmış gerçeklik alanında rekabet büyük: