reklamı kapat

POPÜLER

artırılmış gerçeklik temelli bir kontakt lens

Kontakt lens ile artırılmış gerçeklik buluştu; işte gelecek!

Sanal ile gerçeği bir araya getiren artırılmış gerçeklik teknolojisi, şu an kaba gözlük / başlık ürünlerinde hayat buluyor. Mojo Vision ise süreci kontakt lens seviyesine indirgiyor.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi büyük önem arz ediyor. Bu alanda Microsoft ve Apple gibi dev isimler çok ciddi yatırımlar yapıyor. Çünkü kısaca AR olarak geçen bu teknoloji, VR yani sanal gerçeklik teknolojisinden çok daha etkileyici bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Gerçek hayatı işin içerisine sokarak benzersiz bir deneyim sunan teknoloji, yukarıda da dediğimiz gibi şu an büyük gözlükler / başlıklar üstünden görev yapıyor. Ancak bu ilerleyen dönemde tamamen değişecek. Çünkü ABD merkezli şirket Mojo Vision, artırılmış gerçeklik temelli bir kontakt lens geliştiriyor. Şimdilik prototip aşamasında olan ancak üretime girebilecek düzeyde olduğu aktarılan ürün, birçok bilgiyi kişinin gözleri önüne getirebiliyor. Mojo Lens olarak geçen kontakt lens, şimdiye kadar yapılmış en küçük ve en yüksek piksel yoğunluğuna sahip dinamik bir ekran kullanıyor. Dünyanın en verimli görüntü sensörünü kullandığı da aktarılan model, bir hareket sensörüne de sahip. Bu sensörün göz hareketlerini takip ederek MicroLED ekranı sabitlediği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kontakt lens ile artırılmış gerçeklik geleceği heyecan veriyor

Mevcut prototipin gücünü kablosuz olarak dışarıdan aldığı, son sürümde ise ince film haline bir pilin kullanılacağı aktarılıyor. Direkt olarak ürüne entegre bu pilin bir günlük  kullanım ömrü sunacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Kişilerin gözleri önüne navigasyon ya da metin mesajı gibi bilgileri getirebilecek Mojo Lens, bu verileri kablosuz olarak bağlantı kurduğu telefonlardan alıyor. Birçok farklı potansiyel kullanım alanı bulunan ürün, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde üretime girecek ve FDA onayını aldıktan sonra da satışa çıkacak deniyor. Bu açıdan biraz daha beklenmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Kulaklık yerine kullanabilen eldiven