reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı kontakt lens Mojo Vision

Akıllı kontakt lens pazarının en önemli üyelerinden birisi Mojo Vision olacak

Akıllı kontakt lens konusunda çok sayıda çalışma yapılıyor. Bu konuda en ileride seviyede yer alan isimlerden birisi Mojo Vision.

Mojo Vision uzun zamandır gündemde olan bir isim. Bu firmayı şimdi gündeme getiren ise direkt olarak Mojo Vision CEO’su Drew Perkins tarafından yapılan deneme oldu. Perkins, firmanın tamamen fonksiyonel ilk test amaçlı akıllı kontakt lens modelini deneyen kişi oldu. Elde ettiği deneyimden memnun kalan CEO, gelecek için doğru yolda olduklarını belirtiyor. Yeni paylaşılan bilgilere göre Mojo Vision imzalı akıllı kontakt lens bünyesinde tam 14 bin PPI’lık bir microLED ekran bulunuyor. Kişilerin karşısına bu çok yüksek piksel yoğunluğuna sahip ekran ile tek renkte içerikler (Navigasyon, bildirim vb. gibi) getiren ve normal görüşü bozmayan ürün, minyatür donanımlarını burun tarafına topluyor ve söylendiği kadarıyla bünyesinde bir günlük temel kullanım sunacak seviyede sağlık sınıfı mikro pil taşıyor.

Gücünü ARM Core M0 işlemciden alan ve düşük gecikmede 5-GHz aktarım desteği bulunan ürün, yerleşik ivmeölçer, jiroskop ve manyetometre ile göz hareketlerini takip edebiliyor. Bu önemli çünkü ürün ile direkt olarak göz hareketleri üzerinden etkileşime geçilebiliyor. Bu sayede sunulan arayüzde gezilebiliyor, örneğin gösterilen bir metin içerisinde yukarıya ya da aşağıya doğru göz hareketleriyle hareket edilebiliyor.

Üzerinde çalışmalar devam eden Mojo Vision imzalı akıllı lens, FDA onayı aldıktan sonra ticari hale getirilecek ancak bunun henüz ne zaman olacağı bilinmiyor. Ürün için uygulama geliştiriciler ile çalışmalara başlayan firma, bu alanda ticari bir gelecek gören en önemli isimler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz aylarda konuşan analiste göre akıllı kontakt lens pazarı gerçek anlamda patlama yapmak üzere. Söylendiği kadarıyla bu alandaki en büyük isimler arasında Samsung, Sony, Google ve Sensimed AG yer alıyor. Bu konuda en büyük beklenti ise Google ve Samsung üzerinde toplanıyor.

Burada ilk ticari adımı ise direkt olarak Samsung’un atması bekleniyor. Çünkü firma süreç üzerinde patentler temelinde 2016 yılından bu yana ciddi şekilde çalışıyor. Hatta firmanın “Gear Blink” isimli bir marka başvurusu da bulunuyor. Samsung’un ilk kontakt lensini bu isim altında pazar sunması olası görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Halen ticari olarak gösterilmiş bir akıllı kontakt lens bulunmuyor ancak süreç gelecek için heyecan veriyor. Başka isimlerin de üzerinde çalışma gösterdiği bu alanda karşımıza çıkacak ilk ürünlerin, kişilerin gözleri önüne telefon bildirimi ve navigasyon gibi bilgileri yansıtması bekleniyor.

Aynı zamanda ilk modellerin sağlık takibi konusunda da önemli imkanlar getireceği aktarılıyor. Hatta Google ve Novartis firmaları bu konuda kan şekeri ölçümüne odaklanıyor. Bu ürünlerin gücünü ise kablosuz olarak yakındaki bir üniteden alması bekleniyor.

Teknoloji dünyası şu an giyilebilir / takılabilir ürünler özelinde daha yapılabilir olan VR ve AR gözlükler / başlıklar üzerine odaklanıyor. Metaverse özelinde Apple dahil birçok firma sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik pazarını büyütmek istiyor. Bu pazarı patlayacak esas ismin ise 2023’ün başında gelecek ilk AR/VR çözümü ile Apple olması bekleniyor.

Akıllı kontakt lens yanında bu da ilginizi çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı