reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı kontakt lens

Analist: “Akıllı kontakt lens pazarının patlamasını bekliyoruz”

Akıllı kontakt lens konusunda çok sayıda çalışma yapılıyor. Ancak henüz ticari bir ürün hayatımızda bulunmuyor.

İşte bu durum bir analistin açıklamasına elde ettiği bilgilere bakılırsa değişmek üzere. Analiste göre akıllı kontakt lens pazarı gerçek anlamda patlama yapmak üzere. Söylendiği kadarıyla bu alandaki en büyük isimler Samsung, Sony, Google ve Sensimed AG. Bu konuda en büyük beklenti ise Google ve Samsung üzerinde toplanıyor. Burada ilk ticari adımı ise direkt olarak Samsung’un atması bekleniyor. Çünkü firma süreç üzerinde patentler temelinde 2016 yılından bu yana ciddi şekilde çalışıyor. Hatta firmanın “Gear Blink” isimli bir marka başvurusu da bulunuyor. Samsung’un ilk kontakt lensini bu isim altında pazar sunması olası görünüyor.

Henüz ticari olarak gösterilmiş bir akıllı kontakt lens bulunmuyor. İlk modellerin nasıl çalışacağı ya da neler sunacağı da bilinmiyor. Ancak süreç gelecek için heyecan veriyor. Başka isimlerin de üzerinde çalışma gösterdiği bu alanda karşımıza çıkacak ilk ürünlerin, kişilerin gözleri önüne telefon bildirimi ve navigasyon gibi bilgileri yansıtması bekleniyor.

Aynı zamanda ilk modellerin sağlık takibi konusunda da önemli imkanlar getireceği aktarılıyor. Hatta Google ve Novartis firmaları bu konuda kan şekeri ölçümüne odaklanıyor. Bu ürünlerin gücünü ise kablosuz olarak yakındaki bir üniteden alması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknoloji dünyası şu an giyilebilir / takılabilir ürünler özelinde daha yapılabilir olan VR ve AR gözlükler / başlıklar üzerine odaklanıyor. Metaverse özelinde Apple dahil birçok firma sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik pazarını büyütmek istiyor.

Akıllı kontakt lens yanında bu da ilginizi çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı