reklamı kapat

POPÜLER

sony

Sony kameralı kontakt lensiyle iddialı geliyor

Sony, teknoloji dünyasını heyacanlandıracak bir patentin sahibi oldu. Şirket, giyilebilir cihaz teknolojisine yeni bir soluk getirmek adına kameralı kontakt lens patentini aldı. Sony’nin üzerinde çalıştığı teknolojide kamera lensi, görüntü sensörü, mikro işlemci ve depolama alanı yer alıyor.

Kameralı kontakt lenste tüm bu özelliklere ek olarak kablosuz bağlantı teknolojileri de bulunuyor. Hatırlanacağı üzere 2014 yılında Google da kan şekerini ölçen akıllı kontakt lens için Novartis ile iş birliği gerçekleştirmişti. Google’ın imzasını taşıyan akıllı kontakt lens, kullanıcının gözyaşını analiz ederek kandaki glukoz seviyesini sürekli takip etmeye imkan sağlıyordu. Elde edilen analiz sonuçları ise kablosuz olarak gözünüzden mobil cihazlara aktarılıyor; böylece şeker hastaları glukoz seviyelerini gün boyunca izleyebiliyordu.

Sony’nin üzerinde çalıştığı belirtilen teknolojinin ise kullanıcıların istedikleri görüntüleri kaydedebilmesine, saklayabilmesine, paylaşabilmesine ve oynatabilmesine imkan sağlaması bekleniyor. Bu teknolojinin final sürümüyle karşımıza gelip gelmeyeceği ise şu an için belirsizliğini koruyor.
sony