reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın kan şekeri ölçen lenslerini Novartis üretecek

Google ve sağlık devi Novartis, birkaç saat önce yapılan açıklamayla şeker ölçen akıllı kontakt lenslerin geliştirilmesi için birlikte çalışacaklarını duyurdular. Google’ın çılgın geliştirme laboratuvarı Google X’in ilk olarak ocak ayında tanıtmış olduğu bu lens, kullanıcının gözyaşını analiz ederek kandaki glukoz seviyesini sürekli takip ediyor. Elde edilen analiz sonuçları kablosuz olarak gözünüzden mobil cihaza aktarılıyor; böylece şeker hastaları glukoz seviyelerini gün boyunca izleyebiliyor.

google-x-2
Yapılan açıklamaya göre, bu teknolojinin lisansını alan Novartis, bağlı şirketi Alcon aracılığıyla bu lensi ticari bir ürüne dönüştürmek için çalışacak. Google kurucularından Sergey Brin, milyonlarca kişinin yaşamını kolaylaştıracak bu tip bir projede Novartis ile çalışmaktan büyük heyecan duyduğunu belirtti.

Üstelik bu lenslerin şeker ölçüm özelliği sadece bir başlangıç. Novartis, minyatür elektronik teknolojisini kullanarak örneğin lensleri doğrudan göze implante etmenin mümkün olabileceğini düşünüyor. Olur da bu düşünce gerçekleşirse, gözün doğal odağını geri kazanması mümkün olabilir, bu durumda göz bozukluğu da tarihe karışır. Tabii bu projenin gerçeğe dönüşmesi yıllar alır, yine de bir yerden başlamak gerek; sonuçta şeker ölçen lensler de bir zamanlar sadece bir hayaldi.