reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch

Apple Watch’ın beklenen “devrimsel” özelliği için üzücü haber

Teknoloji devi Apple‘ın giyilebilir pazardaki tek oyunucusu Apple Watch, uzun zamandır büyük fark yaratabilecek bir özellikle gündeme geliyor. Ancak bunun içi daha çok bekleyeceğimiz söyleniyor.

Apple‘ın uzun zamandır biyomedikal mühendislerden oluşan ekibiyle saat için kandaki şeker yani glukoz oranını ölçebilen bir sensör geliştirdiği belirtiliyor. Saate eklenerek nabız sensörü gibi ölçüm yapabileceği belirtilen glukoz sensörü, özellikle diyabet (Şeker) hastalarına anlık olarak yaşamsal veriler sunabilecek. Bu gerçekten çok faydalı altyapı ise söylendiği kadarıyla hemen karşımıza çıkmayacak. The New York Times’da yer alan habere göre bu özelliğin gerçek olması için önümüzde daha bir kaç yıl bulunuyor. Üzerinde kesin olarak çalışılan ancak çıkışına daha çok olan özellik, nabız gibi hemen eklenemiyor. Kandaki şekerin doğru olarak ölçülmesi hayati önem arz ediyor. Biliyorsunuz diyabet hastaları bu değerlere göre insülin kullanıyor ve burada hata yapılmaması gerekiyor.

Apple Watch EKG ölçümüyle de gündemde

Bloomberg’in haberine göre yeni saat modellerinde EKG ölçüm yeteneğine de bulunacak. Şu an sağlık merkezlerinde bulunan EKG, kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını incelemek üzere kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetin kaydedilmesi olarak geçiyor. Bu ölçümü kişilerin iki parmağını yanlarına koymasıyla yapacağı belirtilen yeni saat modelleri, böylece kalp atışlarının ritminden kaynaklanan ciltteki elektriksel değişikliği tespit edebilecek.

İlgili Video