reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch KardiaBand

Apple Watch’ı gerçek bir sağlık ürünü haline getiren ilk aksesuar [Video]

Teknoloji devi Apple‘ın ilk giyilebilir ürünü Watch, gelişmiş nabız ölçüm sistemlerine sahip. Ancak bunlar sağlık sektöründe kabul görecek kadar detaylı ölçüm yapamıyor. Apple Watch’ın bu durumunu AliveCor Kardiaband değiştirmeye hazırlanıyor.

AliveCor firması tarafından geliştirilen Kardiaband, Apple Watch için hazırlanmış dünyanın ilk FDA onaylı EKG ölçüm sistemi. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay alması tam iki yıl süren aksesuar, görebileceğiniz üzere normal bir kordon formunda. Üzerinde yer alan sensörle sadece 30 saniyede EKG ölçümü yapabilen ürün, doktorların kullanabileceği doğrulukta veriler sunabiliyor. Anormal kalp ritmi ve atriyal fibrilasyon saptama amacıyla görev yapabilen ürün, kalbin elektriksel aktivitesini (Kalbin ritmi, frekansı, kalp atış ritmi gibi) detaylı şekilde kayıt altına alabiliyor. Apple Watch’un nabzın çok yükseldiğini söyleyebildiğini belirten AliveCor CEO’su, bunun harici bir detay veremediğini söylüyor. Bu noktada Kardiaband derinlemesine inceleyerek tüm detaylara iniyor ve doktorların kontrolünden önce her şeyi hazırlıyor.

Apple Watch KardiaBand

Apple Watch, Kardiaband ile lalbin elektriksel haritasını çıkartıyor

Her türlü ilacın ve sağlıkla alakalı teknolojik ürünün onayını veren FDA, bu cihaza onay vererek önemli bir adım atmış görünüyor. Peki Apple neden kendi nabız ölçüm sistemi için böyle bir adım atmıyor? FDA’ın onay süreçleri gördüğünüz üzere çok uzun sürüyor. Bu yüzden Tim Cook saatin gelişim sürecini aksatmasın diye böyle bir onaya girmek istemediklerini söylüyor.

Video