reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Özlenen SUV felsefesinden heyecan uyandıran konsept: Toyota FT-AC [Galeri]

Los Angeles Otomobil Fuarı’nın başlamasıyla bir tasarım projesi olarak karşımıza çıkan Toyota FT-AC, arazi tutkunlarının dikkatini çekecek.

Advertisement

FJ ve Land Cruiser ile arazi tutkunlarının akıllarında yer edinmeyi başaran Toyota‘nın doğrusun söylemek gerekirse eski zamanlarını özleyenler arasındayız. Son dönemlerde karşımıza çıkarttığı başarılı konseptlerle bu özlemimizi giderebileceğinin mesajlarını veren marka, Los Angeles Otomobil Fuarı için sanal bir proje gerçekleştirdi. FT-AC isimli konsept tasarımını kaynakları üzerinden paylaşan Toyota, arazide görmek istediğimiz gerçek karakterini önemli teknolojik parçalarla bir araya getirmeyi ihmal etmemiş. Üretimiyle ilgili şimdilik herhangi bir bilginin paylaşılmadığı konsepti “keşke” dediklerimiz arasına ekleyerek elimizdeki limitli detayları sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Maceranı paylaş

Toyota’nın üst düzey yöneticisi Jack Hollis’in “Hafta sonu kaçamaklarında macera arayışı içerisinde olan açık hava meraklıları için biçilmiş kaftan” şeklinde nitelendirdiği konsept, benzinli motora sahip bir araç olarak tasarlanmış. Dört tekerlekten çekişli altyapısı tork iletim teknolojisiyle kombin edilen FT-AC’nin tampon ve ışıklandırma tasarımları ciddi anlamda karakter oluşturuyor. Bu zamana kadar görmediğimiz ve boyutu 20 inç olarak hayal edilen jantlarla gelen modelde, özel arazi lastikleri de ağır arazi koşullarının bile üzerinden gelebilmesi için entegre edilmiş. Kokpit tasarımıyla ilgili herhangi bir parça paylaşmayan Toyota, bizlere şimdilik tavana entegre LED farlar, aynalara entegre edilmiş kızılötesi kamera ve ek bagaj bölümünü hediye ediyor. Buradaki kameraların WİFİ üzerinden arazi deneyimini bulut tabanlı hafıza alanına depolaması da güzel düşünülmüş detaylar arasında. Genel yapısı itibarıyla beğenimizi kazanan FT-AC’nin detaylarında kaybolurken bir yandan da üretime geçişiyle ilgili düşüncelere dalıyoruz.