reklamı kapat

POPÜLER

PIN

Akıllı telefonunuzun PIN kodu dahili sensörler yüzünden risk altında, ama neden?

Akıllı telefonlar içerisinde birçok farklı sensör yer alıyor. Normalde bu sensörlerin sizin girdiğiniz parola ya da PIN koduyla ilgisi bulunmuyor. Ancak istenildiği zaman bu amaca görev yapabildikleri belirtiliyor. Peki bu süreç nasıl işliyor?

Biliyorsunuz telefonlar içerisinde “ivmeölçer, jiroskop, manyetometre, yakınlık sensörü, barometre ve ortam ışığı algılayıcı” gibi sensörler bulunuyor. Singapur’da yer alan Nanyang Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen sistem ise telefonunuza girdiğiniz parolaları bu sensörlerden topladığı verilerle belirleyebiliyor. Bunun için arkaplanda çalışan bir sistem geliştiren araştırmacılar, bu sistemi gerçek insanlar kullanarak eğitildiğini belirtiyor. Eğitimi PIN kodlarının girişi üzerinden yapan araştırma ekibi, böylece ilginç bir veri tabanı oluşturuyor. Bu veritabanında ise rakamlara basma sırasında telefonda oluşan hareketin kayıtları bulunuyor. Projenin başında yer alan Dr. Shivam Bhasin, konuyu “Telefonunuzu tutup PIN’i girmek için 1, 5 veya 9 tuşlarına bastığınızda telefonunuzun hareket şekli çok farklıdır” şeklinde açıklıyor. Yani basılan her tuş telefonda farklı bir hareket oluşturuyor. Bu hareketi ivmeölçer ve jiroskop verileriyle karşılaştıran sistem, söylendiği kadarıyla doğru PIN parolasını verebiliyor. Burada doğruluğun tam yüzde 99,5 seviyesine kadar ulaştığı belirtiliyor.

PIN temelli bu durum kötü niyetli kullanıma açık

Sadece PIN değil tüm parola girişlerinde uygulanabileceği söylenen sistem, gerçekten korkutucu görünüyor. Bu sistemi kullanan bir zararlı yazılım ile birçok parolanın öğrenilebileceğini belirten Dr. Shivam Bhasin, sensör verilerine erişimi kullanıcıların iznine bağlanması gerektiği belirtiliyor. Görünüşe bakılırsa sadece bu şekilde bunun önüne geçilebiliyor.