reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 108 megapiksel sensör

Samsung’dan telefon tarafında iddialı duran yeni kamera sensörü

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, akıllı telefonlar için yeni bir kamera sensörü ile daha gündemde yer alıyor.

Teknoloji devi Samsung biliyorsunuz bu aralar sık sık yeni kamera sensörleri ile gündeme geliyor. Firma geçtiğimiz dönemde telefon tarafı için 14 nm üretim sürecinden çıkacak 144 megapiksellik sensörler üretmenin planlarını yapıyor haberleriyle gündeme gelmişti. Daha sonra ise teknoloji devinin 150 megapiksel sensörünü Xiaomi gibi firmalara vermeye hazır olduğu aktarıldı. En son ise 250 megapiksellik bir ISOCELL sensör üzerinde çalışmaya başlandığı ortaya çıkmıştı. Şimdi ise firmanın 50 megapiksellik yeni bir 1/1.3 inç sensör geliştirdiği aktarılıyor. Sony’nin 50 megapiksellik IMX700’üne rakip olacağı aktarılan sensör, 108 megapiksellik ISOCELL Bright HMX’ten biraz daha büyük piksel boyutuna sahip ve bu açıdan daha iyi düşük ışık performansı vadediyor. Bu sensörün ne zaman kullanımacağı çıkacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak firma Xiaomi gibi rakiplerine sunduğu kamera sensörü portfolyosunu sürekli olarak artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, 600 megapiksel bir sensör de geliştiriyor

Bu sensör ile çok iddialı şekilde insan gözünü geçeceğiz diyen Samsung, görünüşe bakılırsa kapalı kapılar ardından sınırları zorluyor. Samsung’a göre insan gözü 500 megapiksel eşdeğeri bir çözünürlüğe sahip. Burada 600 megapiksel seviyesine çıkarak inanılmaz bir adım atacak şirket, bu yeni sensörü ne zaman ticari hale getirecek bilmiyoruz. Ayrıca bu sensörün direkt olarak akıllı telefonlar için olup olmadığı da henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak yüksek ihtimalle bu sensör telefon tarafı için değil.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in yeni kullanışlı aksesuarı