reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung’dan çıtayı daha da yükselten yeni telefon sensörü

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, akıllı telefonlar için geliştirdiği yeni bir kamera sensörüyle daha gündemde.

Teknoloji devi Samsung bu aralar sık sık yeni kamera sensörleri ile gündeme geliyor. Hatırlarsınız firma geçtiğimiz aylarda telefon tarafı için 14 nm üretim sürecinden çıkacak 144 megapiksellik sensörler üretmenin planlarını yapıyor haberleriyle gündeme gelmişti. Mevcut sensörlerini 28 nm üretim sürecinden çıkaran Samsung‘un, 100 megapiksel üstü için 14 nm FinFET altyapısına ihtiyaç olduğunu aktarılmıştı. Kısa süre önce ise firmanın 150 megapiksel sensörünü Xiaomi gibi firmalara vermeye hazır olduğu aktarıldı. Şimdi ise firmanın 250 megapiksellik bir ISOCELL sensör üzerinde çalışmaya başladığı ortaya çıktı. Akıllı telefonlar için geliştirilen bu sensörün, henüz teknik detayları net değil. Ancak sensörün 1-inç’ten daha büyük olabileceği iddia ediliyor ve bu da heyecan yaratıyor. Yakında bu donanım hakkındaki önemli detayların ortaya çıkacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung bu alanda çıtayı 600 megapiksel seviyesine kadar çıkarmak istiyor

Geçtiğimiz hafta yapılan resmi açıklamaya göre firma tam 600 megapiksellik bir sensör üzerinde de aktif olarak çalışıyor. Bu sensör ile insan gözünü geçeceğiz diyen firma, görünüşe bakılırsa kapalı kapılar ardından sınırları zorluyor. Samsung’a göre insan gözü 500 megapiksel eşdeğeri bir çözünürlüğe sahip. Burada 600 megapiksel seviyesine çıkarak inanılmaz bir adım atacak şirket, bu yeni sensörü ne zaman ticari hale getirecek bilmiyoruz. Ayrıca bu sensörün direkt olarak akıllı telefonlar için olup olmadığı da henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak yüksek ihtimalle bu sensör telefon tarafı için değil.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in yeni kullanışlı aksesuarı