reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung’dan çok iddialı duyuru: İnsan gözünü geçecek sensör!

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, kısa süre önce çok iddialı bir açıklamada bulundu. Firma görüntü sensörü tarafında çıtayı çok yükseltecek.

Samsung, bu yıl birçok farklı telefonda yer alan ISOCELL Bright HMX sensör ile biliyorsunuz tam 108 megapiksel çözünürlüğe çıkış yaptı. Firma bu alanda karşımıza en son 150 megapiksellik bir sensör geliştiriyor haberleriyle gündeme gelmişti. 2020’nin son çeyreğine yönelik hazırlandığı iddia edilen bu sensör, neredeyse 1 inç boyutta olacak denilmişti. İşte bu merak uyandıran sensör, firmanın yakın zamanda lanse edilecek en iyi sensörü olmayacak. Çünkü yapılan resmi açıklamaya göre teknoloji devi tam 600 megapiksellik bir sensör üzerinde de aktif olarak çalışıyor. 600 megapiksel elbette inanılmaz görünüyor. Bu sensör ile insan gözünü geçeceğiz diyen firma, görünüşe bakılırsa kapalı kapılar ardından sınırları zorluyor. Firmaya göre insan gözü 500 megapiksel eşdeğeri bir çözünürlüğe sahip. Burada 600 megapiksel seviyesine çıkarak inanılmaz bir adım atacak şirket, bu yeni sensörü ne zaman ticari hale getirecek bilmiyoruz. Ayrıca bu sensörün direkt olarak akıllı telefonlar için olup olmadığı da henüz tam olarak bilinmiyor. Samsung burada endüstriyel bir plan yapabilir deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, daha yüksek megapiksel için üretim sürecini değiştiriyor

Teknoloji devi hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda telefon tarafı için 14 nm üretim sürecinden çıkacak 144 megapiksellik sensörler üretmenin planlarını yapıyor haberleriyle gündeme gelmişti. Mevcut sensörlerini 28 nm üretim sürecinden çıkaran Samsung’un, 100 megapiksel üstü için 14 nm FinFET altyapısına ihtiyaç olduğunu aktarılıyor. Bunun arkasında da esas olarak enerji sarfiyatı yer alıyor. 14 nm sensörler, 28 nm sensörlere göre hatırı sayılır oranda daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu da limitli pil ömrüne sahip akıllı telefonlar için büyük önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in yeni kullanışlı aksesuarı