reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 150 megapiksel

Samsung’dan 150 megapiksel telefon kamerası mı geliyor?

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bu yıl telefon kamerası konusunda çıtayı oldukça yükseltecek gibi görünüyor. Çünkü 150 megapiksel dedikoduları geliyor.

Samsung, ISOCELL Bright HMX sensör ile biliyorsunuz tam 108 megapiksel çözünürlüğe çıkış yaptı. Xiaomi’nin birçok modelinde kendisine yer bulan sensör, telefon tarafındaki üst limiti gözler önüne sermişti. 1/1.33 inç boyutta gelen sensör, 12032 x 9024 piksel fotoğraflar verebiliyordu. Firma bu sensörün yeni ya da daha özelleştirilmiş halini Galaxy S20 Ultra‘da da kullandı. Ancak 108 megapiksel yakında ufak görünecek gibi görünüyor. Çünkü bir sızıntıya göre şirket 150 megapiksellik bir sensör geliştiriyor. 2020’nin son çeyreğine yönelik hazırlandığı iddia edilen bu sensör, neredeyse 1 inç boyutta olacak deniyor. 1 inç sensör boyutu telefon tarafı için gerçekten yüksek ve yapılırsa fotoğraf kalitesinde ciddi fark yaratabilecek potansiyeli taşıyor. Bu sensörün sayede üst seviye amiral gemilerine özel olacağını aktaran kaynaklar, sensörü kullanan ilk cihazın 2020 dördüncü çeyrekte Xiaomi’den geleceğini de aktarıyor. Bu sensörü OPPO ve Vivo gibi firmaların ise 2021 ilk çeyreğinde 5 nm Snapdragon 875 işlemci ile kombinleyerek telefonlarında kullanacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, daha yüksek megapiksel için üretim sürecini değiştiriyor

Teknoloji devi geçtiğimiz aylarda 14 nm üretim sürecinden çıkacak 144 megapiksellik sensörler üretmenin planlarını yapıyor haberleriyle gündeme gelmişti. Mevcut sensörlerini 28 nm üretim sürecinden çıkaran Samsung’un, 100 megapiksel üstü için 14 nm FinFET altyapısına ihtiyaç olduğunu aktarılıyor. Bunun arkasında da esas olarak enerji sarfiyatı yer alıyor. 14 nm sensörler, 28 nm sensörlere göre hatırı sayılır oranda daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu da limitli pil ömrüne sahip akıllı telefonlar için büyük önem arz ediyor. Bu açıdan 150 megapiksel sensör de 14 nm üretim sürecinden çıkacak izlenimi oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in yeni kullanışlı aksesuarı