reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 108 megapiksel

Samsung ve Xiaomi ortaklığından doğan dünyanın telefonlar için ilk 108 megapiksel kamera sensörü: ISOCELL Bright HMX

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, Xiaomi ile ortaklaşa geliştirdiği dünyanın ilk 108 megapiksel telefon sensörü ISOCELL Bright HMX ile karşımızda.

Geçtiğimiz günlerde müjdesi verilen telefonlara öze kamera sensörü Samsung ISOCELL Bright HMX, sonunda resmi olarak karşımıza çıktı. Tam 108 megapiksel çözünürlüğü bulunan ve bu konuda dünyada / sektörde bir ilke imza atan sensör, gerçekten kağıt üzerinde oldukça iddialı görünüyor. 1/1.33 inç boyutta gelen sensör, 12032 x 9024 piksel fotoğraflar veriyor. Akıllı telefonların çözünürlük değerini orta format fotoğraf makineleriyle eşitleyen sensör, 48 megapikselden 64 megapiksele geçmeyi beklerken çıtayı bir anda uzun süre boyunca geçilmeyecek bir yere çıkarıyor. Seri üretime bu ay içerisinde gireceği açıklanan sensör, Tetracell teknolojisi üzerinden düşük ışıkta çok temiz 27 megapiksel fotoğraflar verebiliyor.

Akıllı ISO özelliğiyle ortama uygun ISO değerini kararlı şekilde belirleyebilen sensör, sunulan yüksek çözünürlük sayesinde video tarafında da çıtayı yükseltiyor. Bu sensör ile tam 6K çözünürlükte saniyede 30 kare videolar çekilebiliyor. Nispeten büyük boyutuyla düşük ışıkta güzel ışık toplayabildiği söylenen CMOS sensör, Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi’nin ciddi katkısıyla hayat bulmuş. Daha önce de hep söylediğimiz gibi megapiksel seviyesinin yükselmesi telefonlar için olumsuz değil olumlu sonuçlar sağlıyor. Megapiksel düşürme teknikleri ve yapay zeka ile “ufak sensörde yüksek megapiksel” tahmin edilenden daha iyi sonuçlar veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung ISOCELL Bright HMX modelini kullanan ilk telefon Xiaomi Mi Mix 4 olabilir

İlk olarak Xiaomi tarafından kullanılacağı resmi olarak açıklanan sensör, dediğimiz gibi yüksek ihtimalle yaklaşan amiral gemisi Mi Mix 4 içerisinde kendisine yer bulacak. Bu çok ama çok yakında karşımıza çıkacak CMOS sensör sadece amiral gemilerinde yer alacak. Peki diğer cihazlar 48 megapiksel seviyesinde mi kalacak? Bunun cevabı hayır. Çünkü Samsung imzalı yeni 64 megapiksel ISOCELL Bright GW1 sensör üzerine kurulacak Xiaomi, Redmi ve Realme‘den modeller yolda bulunuyor.

Bu 1/1.72 inç boyutundaki sensör ile yaklaşık 20 MB boyutunda tam 9216×6912 piksellik fotoğraflar çekilebiliyor. Telefonlar için bu kadar yüksek çözünürlük sunan ilk sensör olan ISOCELL Bright GW1, piksel birleştirme odaklı Tetracell teknolojisi ile düşük ışıklı ortamlarda yüksek fotoğraf kalitesi sağlıyor. Düşük ışıkta çözünürlüğü 16 megapiksel seviyesine çekerek temiz ve aydınlık görüntüler sunacak sensörü taşıyan bir Samsung modelinin de 2019 bitmeden gelmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO, gelecek akıllı telefon tasarımını gösterdi