reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

150 megapiksel kameralı Xiaomi modeli için tarih verildi

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung tarafından geliştirilen 150 megapiksel kamera sahip Xiaomi telefon modeli ile ne zaman taşınıyoruz?

Samsung, ISOCELL Bright HMX sensör ile biliyorsunuz tam 108 megapiksel çözünürlüğe çıkış yaptı. Ancak geçtiğimiz haftalarda sizlere 108 megapiksel değeri yakında ufak görünecek demiştik. Çünkü Samsung’un tam 150 megapiksellik bir sensör geliştirdiği ortaya çıkmıştı. Neredeyse 1 inç boyutta olacak denilen bu sensörün, sağlam kaynaklara göre geliştirme süreci tamamlandı. Bu sensörü ilk kullanan firmanın ise Samsung’un kendisi değil Xiaomi‘nin olacağı aktarılıyor. 150 megapiksellik ilk Xiaomi modelinin ise 2020’nin dördüncü çeyreğinde yani sonuda satışa çıkacağı aktarılıyor. Bu arada sensörü OPPO ve Vivo gibi firmaların da 2021 ilk çeyreğinde 5 nm Snapdragon 875 işlemci ile kombinleyerek telefonlarında kullanacağı aktarılıyor. Bu cihazlar da oldukça merak uyandırıyor. Xiaomi’nin 150 megapiksel sensörü bir amiral gemisi ya da Mi Note 10 / Mi Note 10 Pro gibi orta üst seviye bir cihazda en az beşli bir kurulumda sunması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

150 megapiksel kameralı Xiaomi modeli merak uyandırırken, Samsung 600 megapiksele kadar çıkmak istiyor

Yapılan resmi açıklamaya göre teknoloji devi tam 600 megapiksellik bir sensör üzerinde aktif olarak çalışıyor.  Bu sensör ile insan gözünü geçeceğiz diyen firma, kapalı kapılar ardından sınırları zorluyor. Firmaya göre insan gözü 500 megapiksel eşdeğeri bir çözünürlüğe sahip. Burada 600 megapiksel seviyesine çıkarak inanılmaz bir adım atacak şirket, bu yeni sensörü ne zaman ticari hale getirecek bilmiyoruz. Bu sensörün telefonlar için olmadığı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in yeni kullanışlı aksesuarı