reklamı kapat

POPÜLER

Apple MacBook ARM Mac

Intel / AMD işlemci taşımayan ilk Mac ne zaman geliyor? İşte tarih;

Teknoloji devi Apple, biliyorsunuz Mac dünyasında önemli bir işlemci değişimine hazırlanıyor. İşte bu konuda tarih netleşmiş gibi görünüyor.

Apple, uzun süredir MacBook modellerinde kendi ARM temelli işlemcilerini kullanmak istiyor. 5 nm üretim sürecinden çıkacak yeni nesil işlemciler ile bu tarafta Intel’e olan bağımlılığını azaltmak isteyen firmanın, bu adımıyla performans, güvenlik ve enerji tüketimi konusunda çok ciddi avantajlar elde edilebileceği söyleniyor. İşte bu konuda ilk modelin 2021 yılında geleceği aktarılıyor. Bu modelde firmanın yukarıda da söylediğimiz gibi 5 nm üretim sürecinden çıkan 12 çekirdekli bir işlemcisi yer alacak deniyor. Bu işlemcinin sürpriz olmadığı üzere TSMC tarafından üretileceği aktarılıyor. Bu 12 çekirdekli işlemcinin 8 çekirdeği yüksek performans, dört tanesinin ise enerji tasarrufuna odaklanacağı gelen bilgiler arasında. Bu işlemcide Apple’ın kendi GPU birimi de yer alıyor. ARM temelli Mac modellerinin pazara yeni soluk getireceği görülüyor ve performans konusunda da bir sorun yaşanması beklenmiyor. Çünkü hali hazırda iPad Pro’larda kullanılan A12X Bionic işlemci birçok Intel ve AMD işlemciyi geride bırakabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın kendi işlemcilerine sahip Mac bilgisayarları çok merak ediliyor

Süreç hakkında daha önce konuşan analist Ming-Chi Kuo, bu dönüşümün Apple’a ciddi bir maddi avantaj sağlayacağını aktarmıştı. İşlemcilere harcanan paranın yüzde 40 ile yüzde 60 arasında düşeceğini belirten analist, bu açıdan son kullanıcı için de güzel bir haber veriyor. Bu sayede yeni bilgisayarların biraz daha ucuza satılabileceği aktarılıyor. Bu arada Ming-Chi Kuo, Apple yapımı işlemcilerin sadece MacBook’lara özel olmayacağını da belirtiyor. Söylendiği kadarıyla teknoloji devi yeni süreci diğer Mac bilgisayarlar için de planlıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin kamera teknolojisi uzaya çıktı