reklamı kapat

POPÜLER

Apple MacBook ARM

Mac dünyasındaki dev değişim hakkında yeni bilgiler

Teknoloji devi Apple, biliyorsunuz Mac dünyasında önemli bir işlemci değişimine hazırlanıyor. İşte bu konuda yeni bilgiler gelmiş durumda.

Apple, uzun süredir MacBook modellerinde kendi ARM temelli işlemcilerini kullanmak istiyor. 5 nm üretim sürecinden çıkacak yeni nesil işlemciler ile bu tarafta Intel’e olan bağımlılığını azaltmak isteyen firmanın, bu adımıyla performans, güvenlik ve enerji tüketimi konusunda çok ciddi avantajlar elde edilebileceği söyleniyor. Süreç hakkında daha önce konuşan analist Ming-Chi Kuo, hatırlarsınız beklenen işlemci dönüşümünün 2020 sonunda ya da 2021’ın hemen başında başlayacağını aktarmıştı. İşte bu dönüşüm, yine Kuo’ya göre Apple’a ciddi bir maddi avantaj da sağlayacak. İşlemcilere harcanan paranın yüzde 40 ile yüzde 60 arasında düşeceğini belirten analist, bu açıdan son kullanıcı için de güzel bir haber veriyor. Bu sayede yeni bilgisayarların biraz daha ucuza satılabileceği aktarılıyor. Bu arada Ming-Chi Kuo, Apple yapımı işlemcilerin sadece MacBook’lara özel olmayacağını da belirtiyor. Söylendiği kadarıyla teknoloji devi yeni süreci diğer Mac bilgisayarlar için de planlıyor. Burada sadece Mac Pro’nun dışarıda bırakılacağı düşünülüyor. Biliyorsunuz yeni Pro’da Intel’in çok güçlü Xeon serisi işlemcileri yer alıyor. ARM tabanlı yeni işlemcilerin başta o kadar yüksek performans sunması beklenmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, kendi işlemcilerine sahip Mac bilgisayarları ile öne çıkabilir mi?

Bunun cevabını daha önce de vermişti. Firma bu konuda başarısızlığa uğraması kesinlikle beklenmiyor. Bu tarz özel tasarımların performans konusunda gerçekten çok büyük artıları oluyor. Özellikle de 5 nm üretim süreciyle yeni işlemcilerin Intel’in birçok modelini rahatlıkla geçeceği düşünülüyor. Daha az ısınan, daha az enerji harcayan ARM temelli bu işlemciler sayesinde yeni MacBook’ların pil ömrü de inanılmaz olacak izlenimi oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin kamera teknolojisi uzaya çıktı