reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, gelecek modellerinde kullanacağı sensörle bir ilke hazırlanıyor

Akıllı telefonların içerisinde birçok sensör yer alıyor. Bizim çoğu zaman çalıştıklarını dahi görmediğimiz bu sensörler genel kullanıcı deneyimi için çok büyük önem arz ederken, Samsung gelecekte satışa sunacağı akıllı telefonlarıyla sürece yeni bir sensör daha eklemeye hazırlanıyor.

Kısa süre önce bu amacı için bir patent alan Samsung, telefonlarına “çevre sensörü” eklemek istiyor. Bunu çok uzun zamandır geliştirdiği söylenen şirket, çevre sensörü ile telefonların bulunduğu ortamdaki hava kalitesini ölçmek istiyor. Özellikle kirli havanın çok büyük sorun oluşturduğu Pekin gibi bölgeler hedef alınarak hazırlandığı söylenen sensör, sürekli olarak atmosferik ölçümle yapacak ve kullanıcılara örneğin “hava çok kirli, yüz maskeni takman iyi olabilir” şeklinde bildirimlerde bulunacak. Özellikle sık sık seyahat eden ve hava kirliliği konusunda hassas olan kişiler için önem arz eden çevre sensörü, bu alanda akıllı telefonlara bir ilk getirecek.


Sadece açık hava değil girilen bir kapalı ortamın havasını da temiz tutmak gerekiyor ve Samsung bunu direkt olarak yeni akıllı telefonları üzerinden çözecek gibi görünüyor. Özellikle sanayinin yoğun olduğu şehirlerde temiz hava almak imkansız hale gelirken, havanın kalitesini ölçmeden önce bu kirliliği ortadan kaldırmaya yönelik çok daha iyi adımların atılması gerekiyor.