reklamı kapat

POPÜLER

Sony IMX686

Sony’nin yeni akıllı telefon sensörüyle çekilmiş ilk örnek fotoğraflar [Galeri]

Akıllı telefonlarda bu yıl karşımıza en çok çıkan sensör Sony imzalı IMX586 oldu. İşte bu sensör yerini IMX686 modeline bırakmaya hazırlanıyor. Peki yeni sensör hakkında neler biliyoruz?

Akıllı telefonların kameraları artık hemen hemen her yeni model ile daha iyi hale geliyor. Burada firmaların özel yazılım altyapıları kadar, Sony ve Samsung gibi isimlerin donanım yani sensör tarafında yaptığı çalışmaların da etkisi bulunuyor. Bu alanda en çok öne çıkan isim ise kesinlikle Sony oluyor. Firmanın IMX586 isimli 48 megapiksel çözünürlükte sensörü, 2019’da birçok akıllı telefonda yer aldı ve birçok kişiyi memnun eden bir kalite sundu. İşte bu sensörün yerini IMX686 almaya hazırlanıyor. 2020’de çıkacak yüzlerce yeni akıllı telefonda kullanılacak sensör, şirket açıklamıyor ancak yüksek ihtimalle 60 megapiksel ya da 64 megapiksel arası bir çözünürlüğe sahip. Bu açıdan sektörün en yükseği olmayacak (Biliyorsunuz Samsung 108 megapiksel seviyesine çıktı) sensör, buna karşın hali hazırda iyi olan IMX586‘ye oranla daha yüksek fotoğraf kalitesi getirecek deniyor. Bu sensör ile çekilen ilk örnek fotoğraflar aşağıda (Tam boyutlu değiller kalite tam olarak anlaşılamıyor) yer alırken, sensörün diğer teknik detayları hakkında ise henüz detaylı bir açıklama bulunmuyor.

Sony IMX686
Sony IMX686
Sony IMX686
Sony IMX686
Sony IMX686
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony IMX686 için beklenti yüksek

Ancak iş sadece sensörün kalitesinde bitmiyor. Firmaların da yapay zeka ile sensörü çok iyi kullanması gerekiyor. Bunu günümüzde çok iyi yapan birçok akıllı telefon üreticisi bulunuyor. 2020 yılı akıllı telefon kameralarında büyük artışlara gebe görünüyor. Yeni yıl bu açıdan heyecan veriyor.

İlginizi Çekebilir

DJI’ın boyutları şaşırtan yeni drone modeli