reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Sony

Sony’den akıllı telefonlara özel dünyanın en yüksek çözünürlüklü görüntü sensörü

Akıllı telefonlar için en büyük görüntü sensörü tedarikçilerinden biri olan Sony, yeni görüntü sensörünü duyurdu. Sony’y göre geliştirilen yeni sensör, dünyanın en küçük piksel boyutunda (0,8 μm). 48 efektif megapiksel çözünürlüğe sahip olan sensör, akıllı telefon kameralarında görüntü kalitesi açısından yepyeni deneyimler sunması bekleniyor.

Advertisement

Performans açısından Sony’nin IMX586 görüntü sensörü, SLR fotoğraf makinelerine direkt rakip oluyor. Yeni geliştirilen sensör, yüksek çözünürlüklü görüntü yakalamaya olanak tanıyor Yeni sensör, bitişik 2×2 pikselin aynı renkte geldiği Quad Bayer renk filtresi dizisini kullanıyor ve yüksek hassasiyetli çekimi mümkün kılıyor. Düşük ışıkta çekim sırasında, dört bitişik pikselden gelen sinyaller ekleniyor ve duyarlılık, 1,6 mikron piksele (12 megapiksel) eşdeğer bir seviyeye yükseltiliyor, bu da kullanıcıların parlak, ve düşük gürültülü görüntüler çekmesine yardımcı oluyor. Bu avantajlara ek olarak, orijinal Sony pozlama kontrol teknolojisi ve sinyal işleme fonksiyonu, gerçek zamanlı çıktıya ve geleneksel birimlerden dört kat daha yüksek bir üstün dinamik menzil sağlıyor. Dünyanın en küçük piksel boyutuna (0,8μm) sahip sensörü olma özelliğini taşıyan IMX586, saniyede 90 kare 4K ve saniyede 240 kare Full HD video kaydına da izin veriyor.

Sony’nin yeni sensörü hangi modelde yer alacak?

Sony tarafından geliştirilen sensörün ilk etapta önümüzdeki dönemde piyasaya sürülecek amiral gemisi Sony telefonlarında kullanılması bekleniyor.