reklamı kapat

POPÜLER

Nikon

Nikon’dan 4K çözünürlükte 1.000 FPS kayıt sunan sensör

Nikon, 1 inç boyutunda CMOS sensörünü görücüye çıkardı. Nikon tarafından geliştirilen sensör 4K çözünürlükte saniyede 1000 kare çekim gerçekleştirebiliyor.

Bu sayede kullanıcıların yüksek çözünürlükte ultra ağır çekimler yapabileceği söyleniyor.  17,84 milyonluk piksele sahip olan yığılmış sensör geniş bir dinamik aralık sunuyor. Nikon, piyasadaki kompakt, hafif, yüksek kare hızı, geniş dinamik aralık, yüksek çözünürlüklü görüntü sensörlerine olan yüksek talep nedeniyle bu alana yatırım yapmayı seçtiğini belirtiyor.

Şirketin yeni sensörü, 110dB’de en yüksek HDR özellikleri ve saniyede 1.000 kare yüksek hızlı çekim vadediyor. Sensörde 2.7 um piksel boyutlarını işleyebilen ince aralıklı bir bağlantı teknolojisi kullanılıyor.4K çözünürlükte çekim yapılırken yüksek dinamik aralıklı ve saniyede 1.000 kare gibi yüksek hızda çekimler yapılabiliyor. Üst yonganın bir blok halinde 16 × 16 piksel setine sahip olduğu belirtiliyor. Yonganın 264 × 264 blok bölünerek düzenlendiği ifade ediliyor. Bu, sensörün çok geniş bir dinamik aralığa sahip olmasını sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nikon imzalı sensör hangi cihazlar kullanılacak?

Geliştirilen sensör özellikle ağır çekim yapmayı seven kullanıcılar için iyi bir seçenek görünüyor. Daha önceden daha düşük çözünürlükte bu değerler sunulunuyordu. Yeni sensörün 4K çözünürlükte bu desteği sunması ise önemli bir gelişme. Nikon geliştirdiği sensörü kompakt fotoğraf makinelerinde ve akıllı telefonlarda kullanmayı planlıyor. Şirketin hangi fotoğraf makinelerinde bu sensörü tercih edeceği ise henüz bilinmiyor. Önümüzdeki aylarda sensörle ilgili daha fazla bilgiye sahip olacağız.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil oyun konsolu PS5 ile tanışın